czwartek, 22 czerwca 2017

Bieszczadzcy biegacze z sukcesami na Biegu Rzeźnika

Bieszczadzcy biegacze z sukcesami na Biegu Rzeźnika<br/>fot. Julita Chudko/FB Bieg Rzeźnika

Zakończył się trwający tydzień (10-17.06.) III Festiwal Biegu Rzeźnika, po raz pierwszy w tak rozbudowanej formule. Centrum Festiwalu była Cisna, gdzie na miejscowym Orliku zlokalizowano biuro zawodów, start i metę większości biegów oraz całe zaplecze logistyczne.

Organizatorzy przygotowali 10 biegów, w których łącznie wzięło udział ponad 3,2 tys. zawodników z ponad 3,5 tys. zapisanych, w tym z powodzeniem biegacze z Bieszczadów. Sukces odniósł Ignacy Domiszewski z Ustrzyk Dolnych, który zwyciężył w biegu 3 X Hon, a Maria Domiszewska z tej samej miejscowości pobiegła w Dwumaratonie Rzeźnika (77 km), zdobywając trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, pierwsze miejsce w klasyfikacji open kobiet i pierwsze w swojej kategorii wiekowej. O sukcesie może mówić także Piotr Jastrząb z Leska, który w Biegu Rzeźnika Ultra na dystansie 145 km zajął drugie miejsce.

14.06. w biegu 3 x Hon, składającego się z trzech podbiegów (pierwszy liczący 3,5 km, drugi 1,6 km i trzeci 1,1 km) zwyciężył Ignacy Domiszewski z MKS w Ustrzykach Dolnych z czasem 39:20. Pierwsze miejsce kosztowało Ignacego sporo wysiłku, bo musiał nadrabiać straty z pierwszego etapu, gdyż pomylił trasę i pobiegł znacznie dalej (po pierwszym etapie był drugi).

Z kolei 16.06. Maria Domiszewska (mama Ignacego), dokonała również nie lada wyczynu. Pokonała trasę Dwumaratonu Rzeźnika: nocnego z Cisnej do Polańczyka i dziennego z Polańczyka do Cisnej w czasie 9:37:23, liczącego 77 km. Zajęła trzecie miejsce w kategorii open (wyprzedzili ją tylko dwaj mężczyźni) i pierwsze w swojej kategorii K50 oraz pierwsze jako kobieta. I miałaby jeszcze lepszy czas, gdyby nie pomyliła trasy podczas nocnego biegu.
Sukces odniósł także Piotr Jastrząb z Dekan Lesko, który 16.06. wziął udział w Biegu Rzeźnika Ultra na dystansie 145 km. Trudną trasę, w trudnych warunkach pogodowych (przy padającym deszczu i ochłodzeniu) pokonał w czasie 19:41:49, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Warto zaznaczyć udział w biegach festiwalowych innych bieszczadzkich biegaczy, którzy może nie zajęli czołowych lokat, ale są także zwycięzcami, bo każdy w tych poszczególnych biegach był zwycięzcą.

Organizatorem III Festiwal Biegu Rzeźnika była Fundacja Bieg Rzeźnika. Festiwal został objęty patronatem honorowym Ministra Sportu i Turystyki, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Polskiej Organizacji Turystycznej.