wtorek, 3 kwietnia 2018

MARTYNA FUNDANICZ I GIMNAZJALISTKI Z NARCIARSKIEJ SZKOŁY SPORTOWEJ TRZECIE W POLSCE<br/>fot. Bogdan Kwaśnik

W dniach 13-15 marca, na trasach Kotelnicy Białczańskiej odbyły się Finał Ogólnopolski Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Biegach Narciarskich. Na starcie stanęło ponad 350 zawodników i zawodniczek z całej Polski.

Nasze województwo reprezentowały szkoły z Jedlicza, Jasła, Czarnorzek, Klimkówki, Ustjanowej Górnej i Ustrzyk Dolnych. Pierwotnie zawody miały się odbyć od 2 do 4 marca jednak perturbacje ze sfinansowaniem zawodów spowodowały przesunięcie terminu o ponad 10 dni.

Przez trzy dni trwała rywalizacja o medale w sześciu kategoriach, rocznik 2002 (III klasy gimnazjalne), rocznik 2003 (II klasy gimnazjalne), rocznik 2004 (VII klasy szkoły podstawowej), rocznik 2005 (VI klasy szkoły podstawowej), rocznik 2006 (V klasy szkoły podstawowej), rocznik 2007 i młodsi (IV klasy szkoły podstawowej i młodsze).

Wtorek, 13 marca był dniem zmagań w stylu klasycznym. Klasy gimnazjalne oraz VII klasa biegały na dystansie 3 km. Oto jakie wyniki osiągnęli reprezentanci ustrzyckiej gminy: Bruno Fudała z Narciarskiej Szkoły Sportowej w gronie uczniów z III klasy gimnazjum zajął 17 miejsce. Wśród dziewcząt na 11 miejscu ukończyła bieg Renata Prędki, 17 przybiegła Joanna Socha. W II klasach gimnazjalnych, Kamil Ozga był 9, zaś Kacper Symula - 20. Lepiej spisały się dziewczęta, Oliwia Buśko była 6, Emilka Kwaśnik - 7, Kaja Kłodowska - 12. Klasa VII biegła również na 3 km. 12 miejsce zajął Jarosław Ozga, 18 - Maciej Pereślucha. Najlepsza z dziewcząt Urszula Juszczyk przybiegła na 16 miejscu, Marta Chwostyk z SP Ustjanowa i Julia Kościańska z NSS sklasyfikowane zostały na osiemnastym miejscu, 21 była Maja Cybruch. Klasy VI miały do pokonania 2 km. 12 miejsce zajął Hubert Tomaszek, 13 - Hubert Grasela, 17 - Kacper Sobota, 21 - Szymon Szeremeta, wszyscy NSS, 23 - Eryk Rymarowicz z SP Ustjanowa. 13 wśród dziewcząt była Anna Rogalińska z SP Ustjanowa, 15 - Zuzanna Barzycka, NSS. Klasy V także ścigały się na pętli 2 km. Na 11 miejscu przybiegł Dominik Kapuśniak z SP Ustjanowa, 21 - Arkadiusz Mikulski, 22 - Mateusz Cybruch. Brązowy medal wśród dziewcząt z rocznika 2006 wywalczyła uczennica Narciarskiej Szkoły Sportowej, Martyna Fundanicz, 9 miejsce nabiegała Emilia Dyl z SP Ustjanowa, 12 - Jagoda Winnicka, 15 - Martyna Zięba, 19 - Michalina Winnicka. Najmłodsze klasy biorące udział w zawodach miały do pokonania 1 km. 24 miejsce zajął Patryk Kłapkowski, 27 - Franciszek Sokół. Dziewczęta z rocznika 2007 i młodsze wyruszyły na trasę jako ostatnie. 25 pozycję zajęła uczennica NSS, Zuzanna Wrona, 31 - Wiktoria Rymarowicz z SP Ustianowa, 37 - Oliwia Germańska, 40 - Hanna Radacz, obie z NSS.

14 marca był dniem zmagań w stylu dowolnym. Klasy III, II gimnazjum oraz VII biegły na 5 km. 16 miejsce w stawce gimnazjalistów z III klas zajął Bruno Fudała. Renia Prędki ukończyła zmagania na 7 miejscu, Paulina Sidor - 10 zaś Joanna Socha -na 13 miejscu. Niezły bieg zanotował Kacper Symula w kategorii II klas gimnazjalnych, kończąc zmagania na 12 miejscu, Kamil Ozga zajął 15 miejsce. Znacznie lepiej spisały się gimnazjalistki z tego rocznika, bowiem Oliwia Buśko była 4, Emilia Kwaśnik - 5, Kaja Kłodowska - 14. 8 miejsce w stawce siódmoklasistów zajął Jarosław Ozga, 16 - Maciej Pereślucha. 14 wśród dziewcząt z VII klas była Urszula Juszczyk, 16 - Julia Kościańska, 18 - Aleksandra Harsche, 20 - Amelia Słomińska, 21 - Maja Cybruch, 22 - Marta Chwostyk. Klasy VI i V miały do pokonania dystans 3 km. Najlepiej spośród naszych szóstoklasistów spisał się Hubert Tomaszek, 16 pozycja, Hubert Grasela - 18, Szymon Szeremeta - 22, Eryk Rymarowicz - 27, Stanisław Taraciński - 28, Kacper Sobota - 34. Również 16 miejsce tylko wśród dziewcząt zajęła, Zuzanna Barzycka, 21 - Anna Rogalińska, 22 - Agnieszka Stadnik. W roczniku 2006 (klasa V), dobry bieg zaliczył Arkadiusz Mikulski, który przybiegł na 10 miejscu, 17 był Dominik Kapuśniak, 18 - Mateusz Cybruch. Brązowa medalistka ze stylu klasycznego, Martyna Fundanicz, tym razem była 8, Jagoda Winnicka - 12, Martyna Zięba - 16, Emilia Dyl - 19. Najmłodsi (rocznik 2007 i młodsi) mieli do pokonania 2 km. Patryk Kłapkowski zajął 23 miejsce, Franciszek Sokół - 29. Wśród dziewcząt, 28 była Oliwia Germańska, 31 - Zuzanna Wrona.
Ostatni dzień ogólnopolskich zmagań szkół to biegi sztafetowe w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjów. Każda drużyna składała się z czwórki zawodniczek lub zawodników, odpowiednio z III i II klasy gimnazjum oraz VII klasy szkoły podstawowej lub szkoły podstawowej (VI klasa i młodsi) i miała do pokonania dystans czterokrotnie, pierwsze dwie zmiany stylem klasycznym i dwie następne dowolnym.

Pierwsi do rywalizacji przystąpili gimnazjaliści na dystansie 4x3 km. Sztafeta z Narciarskiej Szkoły Sportowej biegnąca w składzie: Kamil Ozga, Jarosław Ozga, Kacper Symula, Bruno Fudała, zajęła 7 miejsce w stawce 12 zespołów. Bardzo dobrze spisały się gimnazjalistki z Narciarskiej Szkoły Sportowej (Oliwia Buśko, Emilia Kwaśnik, Paulina Sidor, Renata Prędki), które wywalczyły brązowy medal, do ostatnich metrów walcząc o srebro. Szkoły podstawowe biegły 4x2 km. Tym razem nie udało się chłopcom powtórzyć sukcesu z ubiegłego roku (srebrny medal), Szymon Szeremeta, Kacper Sobota, Hubert Grasela, Hubert Tomaszek, zajęli 4 miejsce. Jako ostatnie do zmagań ruszyły dziewczęta ze szkół podstawowych. Martyna Fundanicz, Zuzanna Barzycka, Martyna Zięba, Jagoda Winnicka, uczennice z Narciarskiej Szkoły zajęły w stawce 11 sztafet 5 miejsce.