Ustrzyki Dolne
czwartek, 10 stycznia 2019

Muczne. Leśne trasy narciarskie z certyfikatem FIS.

Muczne. Leśne trasy narciarskie z certyfikatem FIS.

Międzynarodowa Federacja Narciarska doceniła trasy biegowe dla narciarzy w Mucznem. To kolejne trasy w Bieszczadach, po trasach na Żukowie w gminie Ustrzyki Dolne, certyfikowane przez FIS.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS), która dba o rozwój narciarstwa na świecie, homologuje te trasy, na których mogą odbywać się zawody pod jej patronatem. Trasy uzyskują homologacje na konkretnym odcinku (identyfikowanym wysokością n.p.m. startu i mety) niezależnie na poszczególne konkurencje zjazdowe oraz niezależnie dla kobiet i mężczyzn.  Certyfikaty wydawane  są na 10 lat.

Do tej pory w Bieszczadach znajdowała się jedna trasa biegowa z homologacją FIS, na Żukowie w Ustjanowej w gminie Ustrzyki Dolne, które homologację dostały w 2011 roku. Trasy przebiegają wzdłuż ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Żukowem do Krainy Lipeckiej” oraz szlaków rowerowych. Znajdują się na nich na bieżąco przygotowywane oraz ratrakowane odcinki o długości 2km oraz 5 km. (Homologację FIS mają jeszcze trzy trasy zjazdowe – Gromadzyń i Laworta w Ustrzykach Dolnych oraz trasa w Bystrem).

Teraz do tego grona certyfikowanych tras FIS, dołączyły trasy narciarskie w Mucznem w gminie Lutowiska. Tam ośrodek narciarstwa biegowego przy Centrum Promocji Leśnictwa rozwija się dopiero od trzech lat.
- 3 stycznia tego roku narciarskie trasy uzyskały homologację FIS, co umożliwia organizowanie na nich profesjonalnych zawodów – informuje Edward marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w krośnie. - Homologację dostały trasy o długości 1,7 km i 2,5 km, gdzie mogą ścigać się wyczynowcy. Łącznie do dyspozycji narciarzy jest tu 17 km tras, z tym że większość z nich ma charakter rekreacyjny, przeznaczone są dla amatorów biegówek.

Już w najbliższy weekend, 12 i 13 stycznia, w Mucznem odbędzie się Puchar Grupy Azoty w narciarstwie biegowym, którego organizatorem jest Polski Związek Narciarski oraz Komitet Organizacyjny Pucharu Bieszczad przy wsparciu Nadleśnictwa Stuposiany i Stowarzyszenia Bieszczadzkie Trasy Narciarskie.

Z tego powodu część tras w Mucznem będzie wyłączona w tych dniach z użytkowania ze względu na rywalizację, ale dla chętnych udostępniona zostanie inna trasa do narciarstwa biegowego. Informacja na ten temat zostanie podana w najbliższym czasie na profilu Facebook Stowarzyszenia Bieszczadzkie Trasy Narciarskie.

W najbliższych tygodniach odbędzie się w Bieszczadach kilka imprez biegowych, w tym sztandarowe: 27 stycznia, bieg „Tropem Wilka” organizowany przez Nadleśnictwo Cisna i 9 lutego bieg „Tropem Żubra” w Mucznem (gmina Lutowiska).

W dniach 16-17 lutego, na leśnych trasach w Ustianowej na stokach Żukowa (gmina Ustrzyki Dolne) odbędzie się Bieszczadzki Bieg Lotników, który jest jednym z etapów Mistrzostw Polski Amatorów. Tradycyjnie jest też klasyfikacja Biegu Leśników.

Z kolei na niedawno otwartych trasach w Czarnorzekach zlokalizowanych w Nadleśnictwie Kołaczyce odbywa się coroczny bieg memoriałowy Marka Marcisza Juniora.

Również w Puławach Górnych, nad górną stacją wyciągu KiczeraSki, istnieje trasa wiodąca przez lasy Nadleśnictwa Rymanów, na północnym stoku grzbietu Bukowicy, gdzie organizowane są coroczne zawody z cyklu „Kiczera biega”.

 

Muczne. Leśne trasy narciarskie z certyfikatem FIS.
Muczne. Leśne trasy narciarskie z certyfikatem FIS.
Muczne. Leśne trasy narciarskie z certyfikatem FIS.
autor: oprac.paba
źródło: RDLP Krosno


powiązane artykuły: