Ustrzyki Dolne
środa, 19 sierpnia 2020

Pod górę na Wielką Sowę

Pod górę na Wielką Sowę<br/>fot. mediasport.pl
fot. mediasport.pl

W Ludwikowicach Kłodzkich rozegrano 22. Mistrzostwa Polski w Biegach Alpejskich. W zawodach, w których wzięło udział ponad 500 zawodników, Ignacy Domiszewski z Ustrzyk Dolnych zajął w kategorii open 13. miejsce i został sklasyfikowany na 4. pozycji w kategorii wiekowej 30 lat.

Bieg na Wielką Sowę rozgrywany jest od ponad dwudziestu lat i należy do najbardziej prestiżowych i trudnych biegów górskich. W tym roku, w związku z odwołaniem wcześniejszych zawodów o Mistrzostwo Polski, zawodnicy w Biegu na Wielką Sowę rywalizowali o tytuły najlepszych biegaczy w kraju.

Bieg w Ludwikowicach ma charakter alpejski, to znaczy w całości biegnie pod górę. Najniższy poziom, z którego zawodnicy startowali do 10-kilometrowej rywalizacji, wynosił 475 m n.p.m. a meta znajdowała się na wysokości 1015 m n.p.m. Tak więc biegacze mieli do pokonania ponad 500 m różnicy poziomów.

Ze względu na obostrzenia wynikające z zagrożenia epidemicznego, organizatorzy wprowadzili osobne starty, długie przerwy między kolejnymi grupami, dużo miejsca w sektorach startowych, tak aby każdy czuł się bezpiecznie. W pakietach startowych każdy z zawodników otrzymał maseczki ochronne. Medale zapakowane były we foliowe torebki, a dekorację ograniczono jedynie do Mistrzostw Polski i klasyfikacji open biegu.

- Bieg rozgrywany był w trudnych warunkach, zwłaszcza ze względu na wysoką temperaturę. Biorąc pod uwagę, że lepiej czuję się w biegach płaskich na asfalcie, jestem bardzo zadowolony z tego wyniku. W tym roku jest mało okazji, a w zasadzie ich prawie nie ma, aby rywalizować w zawodach, dlatego trzeba korzystać z każdej możliwości wzięcia udziału w imprezach, w których można sprawdzić się na tle innych zawodników  – podsumował swój start reprezentujący klub GUKL Bratkowice korzeniowski pl. -  Ignacy Domiszewski
 

autor: ela