Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 21 stycznia 2019

PUCHAR BIESZCZADÓW W MUCZNEM

PUCHAR BIESZCZADÓW W MUCZNEM<br/>fot. Zygmunt Krasowski

W dniach 12-13 stycznia w Mucznem nastąpiła inauguracja zawodów z cyklu Pucharu Polski - Puchar Grupy Azoty w biegach narciarskich. W trakcie zawodów świetnie spisała się zawodniczka „Halicz” Ustrzyki Dolne – Andżelika Szyszka.

Po raz pierwszy Puchar Bieszczad, bo tak nazywały się również te zawody odbyły się w Mucznem. Podkarpacki Okręgowy Związek Narciarski oraz Polski Związek Narciarski, główni organizatorzy tych zawodów dzięki porozumieniu ze Stowarzyszeniem Bieszczadzkie Trasy Narciarskie i Nadleśnictwem Stuposiany zorganizowali zawody w Mucznem. Może dziwić fakt dlaczego zawody odbyły się w Mucznem, a w Ustjanowej w tym czasie na trasach im. Stanisława Nahajowskiego panowały bardzo dobre warunki śniegowe. Decyzja o miejscu rozegrania zawodów musiała zapaść na początku stycznia (wymagania PZN), a wówczas na trasach w Ustjanowej było zbyt mało śniegu, stąd działacze POZN byli zmuszeni poszukać zastępczej lokalizacji. Padło na trasy w Mucznem, które spełniały wymagania stawiane przez PZN, przede wszystkim posiadały licencję FIS i bardzo dobrą logistykę.

Część sportowa przebiegła bardzo dobrze, trasy świetnie przygotowane, pogoda dopisała. Na starcie stanęło 238 zawodników i zawodniczek z całej Polski, w tym 40 osobowa grupa z „Halicza” Ustrzyki Dolne. Pierwszy dzień to sprinty stylem klasycznym na dystansie 1700 m. W kategorii Open (Seniorzy i Juniorzy A), wśród kobiet wygrała Andżelika Szyszka z MKS Halicz Ustrzyki Dolne. W tej samej kategorii tylko wśród mężczyzn Maciej Buśko był 14, zaś Daniel Chmielowski - 15. W Juniorkach B (roczniki 2001/2002), najlepsze miejsce z „Haliczanek” zajęła Luiza Motyka - 8, Renata Prędki była 17, Paulina Sidor - 19. W Juniorach C (roczniki 2003/2004), Kamil Ozga sklasyfikowany został na 17 miejscu, Jarosław Ozga był 22, Kacper Symula - 32, Maciej Pereślucha - 33. Najlepszą juniorką C wśród zawodniczek „Halicza” okazała się Oliwia Buśko, która zajęła 11 miejsce, 15 pozycja przypadła Emilii Kwaśnik, 16 - Kai Kłodowskiej, 25 - Julii Kościańskiej, 27 - Urszuli Juszczyk, 34 - Agnieszce Wardze, 38 - Weronice Czaja, 39 - Julii Leptuch, 40 - Jagodzie Chojnackiej, 44 - Amelii Słomińskiej.

W kategorii Juniora D i Juniorki D nie rozgrywano sprintów tylko bieg dystansowy na dystansie 1.7 km. Hubert Tomaszek zajął 13 miejsce, Dawid Markowski - 16, Hubert Grasela - 22, Szymon Szeremeta - 23, Kacper Sobota - 27, Rafał Chmielowski - 31, Arkadiusz Mikulski - 32, Patryk Kłapkowski - 34, Oliwier Chrząszcz - 39, Przemysław Paszkowski - 40. W tej samej kategorii tylko wśród dziewcząt 9 przybiegła Martyna Fundanicz, 14 - Jagoda Winnicka, 25 - Blanka Przybyła, 30 - Martyna Zięba, 31 - Hanna Radacz, 33 - Oliwia Germańska, 34 - Maja Szczepańska.

Drugi dzień to biegi stylem klasycznym na dystansach. Kolejny sukces odniosła w kategorii Open kobiet Andżelika Szyszka, która na 10 km zajęła pierwsze miejsce. Wśród mężczyzn w tej kategorii Maciej Buśko był 12, zaś Daniel Chmielowski 15. Juniorki B biegły na 7.5 km najlepsza z juniorek "Halicza", Sabina Lizis  sklasyfikowana została na wysokim 6 miejscu,  Luiza Motyka na 11, Renata Prędki - 20, Paulina Sidor - 21. Juniorzy C ścigali się na dystansie na 5 km. Kamil Ozga zajął dwunaste miejsce, Jarosław Ozga - 19, Kacper Symula - 31, Maciej Pereślucha - 33.  Juniorki C, również biegły na 5 km, na 9 miejscu uplasowała się Oliwia Buśko, 18 - Emilia Kwaśnik, 24 - Julia Kościańska, 30 - Urszula Juszczyk, , 34 - Agnieszka Warga, 35 - Kaja Kłodowska. Juniorzy i Juniorki D, pokonywali jedną pętlę 2.5 km. Na 15 pozycji ukończył rywalizację Hubert Tomaszek, 18 - Szymon Szeremeta, 19 - Rafał Chmielowski, 24 - Dawid Markowski, 25 - Hubert Grasela, 29 - Kacper Sobota, 34 - Arkadiusz Mikulski, 35 - Patryk Kłapkowski, 37 - Oliwier Chrząszcz, 39 - Przemysław Paszkowski. Najlepsza z Juniorek D, Jagoda Winnicka sklasyfikowana została na dwunastym miejscu, Martyna Fundanicz była 15, Blanka Przybyła - 25, Martyna Zięba - 32, Hanna Radacz - 34, Oliwia Germańska - 35, Maja Szczepańska - 35.

W klasyfikacji Pucharu Bieszczad MKS Halicz Ustrzyki Dolne zajął drugie miejsce, zwyciężył MULKS Grupa „Oskar” Tomaszów Lubelski.