Ustrzyki Dolne
środa, 4 września 2019

Rozpoczynamy Sportowy Rok Szkolny 2019 - 2020

Rozpoczynamy Sportowy Rok Szkolny 2019 - 2020<br/>fot. Zdzisław Mołodyński

Ustrzycka „dwójka” znów znalazła się na podium wśród szkół, które osiągnęły najlepsze wyniki sportowe w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2018 - 2019. Młodzi sportowy zajęli II miejscu na ponad 600 sklasyfikowanych szkół.

Przed nami rozpoczęcie nowego sportowego roku szkolnego, bo już 18 i 19 września rozpoczną się Powiatowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Mistrzostwach w Lekkiej Atletyce. Ale zanim to nastąpi przedstawiamy wyniki szkół z powiatu bieszczadzkiego osiągnięte w skali powiatu oraz województwa podkarpackiego w roku szkolnym 2018-2019.

IGRZYSKA DZIECI - rywalizowali uczniowie szkół podstawowych (kl. II - VI)
Najwyższą lokatę z naszych szkół, już tradycyjnie, zajęła SP nr 2 - NSS Ustrzyki Dolne, która w skali województwa podkarpackiego zajęła II miejsce na 605 szkoły sklasyfikowane (czyli przynajmniej raz zakwalifikowane do zawodów powiatowych po rywalizacji w swoich gminach). Kolejną naszą szkołą była SP nr 1 Ustrzyki Dolne, która zajęła 40 miejsce. W tej klasyfikacji I miejsce zajęła SP nr 1 z Sanoka.

IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ - rywalizowali uczniowie szkół podstawowych (kl. VII - VIII)
Również i w tej klasyfikacji najlepiej z naszych szkół spisała się SP nr 2 - NSS Ustrzyki Dolne, która zajęła bardzo wysokie V miejsce na 638 szkół sklasyfikowanych. Kolejną wysoką lokatę zajęła SP nr 1 Ustrzyki Dolne, która uplasowała się na 19 pozycji. Pierwsze miejsce zajęła SP nr 5 z Dębicy.

LICEALIADA – rywalizowali uczniowie liceów i techników
Nasze szkoły średnie w skali województwa, pośród 154 szkół sklasyfikowanych w Licealiadzie zajęły: Zespół Szkół Licealnych Ustrzyki Dolne – 45 miejsce, a Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych Ustrzyki Dolne - 61 miejsce. W tych zawodach najlepsze okazało się 5 LO z Rzeszowa.

Prezentujemy też kolejne wyniki współzawodnictwa sportowego za rok szkolny 2018/2019. Tym razem klasyfikacje powiatów i gmin za realizację programu Wojewódzkich Igrzysk Dzieci, Młodzieży Szkolnej i Licealiady.

W klasyfikacji tej sklasyfikowano wszystkie - 25 powiaty i prawie wszystkie 160 gminy, które brały udział w sportowej rywalizacji szkół na szczeblu co najmniej powiatowym. Wśród gmin Ustrzyki Dolne zajęły 8 miejsce na 160 sklasyfikowanych, gmina Czarna - 63 miejsce a gmina Lutowiska 124. Najlepszą gminą okazała się gmina miejska Sanok.
W tej klasyfikacji ważnym elementem była liczba szkół punktujących w danej gminie. Gminy z większą ilością szkół teoretycznie miały większe szanse, tym bardziej VII lokata Ustrzyk Dolnych zasługuje na uznanie.

W klasyfikacji powiatów powiat bieszczadzki zajął 12 miejsce, a leski 23. Najlepszym powiatem w ubiegłym roku okazał się powiat sanocki.

Natomiast w klasyfikacji na poziomie szkół średnich powiat bieszczadzki zajął 21 miejsce, powiat leski 24. W tej konkurencji najlepszy był powiat rzeszowski grodzki.

Realizacja szerokiego programu imprez była możliwa dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli i organizatorów sportu na każdym kolejnym etapie. Wyrażamy również podziękowanie tym, którzy pomogli nam finansowo i merytorycznie w kończącym się roku szkolnym, w tym samorządom: gmin Ustrzyki Dolne, Czarna i Lutowiska, powiatu bieszczadzkiego, przyjaciołom sportu szkolnego i sponsorom. Mamy nadzieję, że nasza współpraca służąca zdrowiu wszystkich dzieci będzie nadal trwała.