Ustrzyki Dolne
środa, 4 marca 2020

Ruszyły zapisy na bieg Kamień Dwernik Trail

Ruszyły zapisy na bieg Kamień Dwernik Trail<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

Pierwszego marca ruszyły zapisy na bieg charytatywny przez górę Kamień Dwernik. Tym razem organizatorzy przekażą pieniądze dla chorego na autyzm Huberta Rymarczyka z Ustrzyk Dolnych.

Przed nami czwarta edycja biegu Kamień Dwernik Trail, którego trasa prowadzi z Dwernika przez szczyt góry Kamień Dwernik, do Zatwarnicy i z powrotem. Głównym zamierzeniem tej imprezy jest zbiórka pieniędzy dla chorych dzieci mieszkających w naszym regionie. W ubiegłym roku organizatorzy przekazali cały dochód z wpisowego oraz licytacji, na rehabilitację Mai z Ustrzyk Górnych, a wcześniej dla Tosi z Ustrzyk Dolnych.

Tym razem dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację Huberta Rymarczyka z Ustrzyk Dolnych. Chłopiec jest chory na autyzm, ma zaburzenia integracji sensorycznej, nadpobudliwość ruchową, deficyt koncentracji uwagi, napadowość w zachowaniu, zaburzenia czucia, nadwrażliwość słuchową oraz zmniejszoną wrażliwość na ból. Jego rodzice uczęszczają z nim na terapię z psychologiem, logopedą, pedagogie i fizjoterapeutą. Uczestniczą w zajęciach z hipoterapii i gimnastyce leczniczej. - Zwykłe zakupy z synem, to niekończąca się walka z milionami spojrzeń w pierwszej kolejności na dziecko, potem na nas rodziców (nie dają sobie rady z małym, rozpuszczonym chłopczykiem, kiedyś wejdzie im na głowę) – informują rodzice. - W 2016 roku udało nam się zakończyć podanie wszczepienia komórek macierzystych (5 iniekcji) w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lubline. Jesteśmy pełni optymizmu, Hubert po drugim podaniu zaczął mówić, czekamy na dalsze efekty tej terapii.


Bieg przez Kamień Dwernik cieszy się ogromna popularnością wśród biegaczy lubiących ekstremalne wyzwania. Co roku, na mecie melduje się kilkaset osób, którym nie straszna jest chwiejność bieszczadzkiej pogody (często biegi odbywały się w rzęsistym deszczu) i przewyższenia czekające na trasie. Uczestnicy podkreślają świetną organizację biegu, dostępność do punktów regeneracyjnych na trasie oraz piekne widoki na bieszczadzkie połoniny.

W tym roku przygotowano dwie trasy – pierwszą pętlę o długości 21 km prowadzącą przez szczyt Kamienia Dwernik do najwyższego wodospadu w Bieszczadach w Zatwarnicy i powracającą do Dwernika, oraz drugą o długości 10 km prowadzącą na szczyt Kamienia Dwernik i z powrotem do Dwernika.

 

DKT21km (+1114/-1124) zaczyna się w dawnym Parku Konnym w miejscowości Dwernik. Tam też znajduje się baza OSP, której ochotnicy będą nam pomagać podczas trwania biegu. Trasa zaczyna się 2-kilometrowym odcinkiem asfaltowo-trailowym, aby dobrze rozgrzać się przed atakiem na szczyt Kamień Dwernik 1004m. Następnie, w miejscowości Nasiczne, skręcamy w prawo na stokówkę łączącą miejscowości Nasiczne i Zatwarnica.

Po kolejnych 2 km dobiegamy do I pkt z wodą – skręcamy w lewo na czerwony szlak prowadzący na szczyt Kamień Dwernik. Dobiegamy do skrzyżowania z miejscem widokowym w stronę Soliny Sanu oraz pasma Otrytu – tam skręcamy w lewo i atakujemy ostatni podbieg pod sam szczyt.

Nie sposób się nie zatrzymać na szczycie ponieważ stąd rozpościera się widok na całe Bieszczady Wysokie. Od lewej strony widać Bukowe Berdo, Krzemień, Rozsypaniec, Tarnicę, Połoninę Caryńską, obie Rawki oraz Połoninę Wetlińską, Roh, i Berdo zakończone szczytem Smerek.

W dalszej części widać także Falową, Jaworne, Wołosań Łopiennik a także Chryszczatą. Tuż za szczytem (ok. 6km) skręcamy w lewo na zieloną ścieżkę przyrodniczą przygotowaną przez Nadleśnictwo. Tu jest bardzo trudny technicznie zbieg z licznymi trawersami a widok lasu przypominającego epokę dinozaurów zatyka. Jeszcze tylko niewielki podbieg i dalej w dół zbiegamy aż do punktu kontrolnego usytuowanego przy wodospadzie Szepit w miejscowości Zatwarnica (ok. 11km).

Dalej mała „nawrotka” (ok. 100m) i skręcamy w lewo w kolejną zieloną ścieżkę Nadleśnictwa, która podmokłym terenem prowadzi z powrotem na szczyt Kamień Dwernik. Ten podbieg jest łagodniejszy wiec mocniejsi zawodnicy mogą śmiało „grzać” pod górę aż na sam szczyt.

Na szczycie (ok. 15km) kolejna chwila refleksji nad pięknem Bieszczad Wysokich i łagodnie zbiegamy do znajomej już stokówki na której znajduje się ostatni punk kontrolny z wodą (ok. 17km). Dalej w lewo i stokówką podążamy w stronę składu drzewa (ok.19km) na którym skręcamy w prawo i drogą leśną (na licznych skrzyżowaniach trzymając się prawej strony) dobiegamy do błotnej niespodzianki, której nie sposób ominąć. Dalej do rzeki, którą musimy pokonać wpław (uwaga, ponieważ płyty betonowe są bardzo śliskie i nie trudno o niekontrolowany drift). Ostatnie 20m podbiegu i jesteśmy na mecie.


DKT10km+ (+626/-636) Startuje 15min po DKT21. Początek trasy jest ten sam czyli 2-kilometrowy odcinkiem asfaltowo-trailowy Następnie, w miejscowości Nasiczne, skręcamy w prawo na stokówkę łączącą miejscowości Nasiczne i Zatwarnica.

Po kolejnych 2 km dobiegamy do I pkt z wodą 4km -skręcamy na czerwony szlak prowadzący na szczyt Kamień Dwernik. Dobiegamy do skrzyżowania z miejscem widokowym w stronę Soliny Sanu oraz pasma Otrytu – tam skręcamy w lewo i biegniemy przez szczyt Kamień Dwernik po czym zawracamy przez las wbiegając na dalszą część trasy DKT21.

Dalej starą ścieżką dydaktyczną łagodnie zbiegamy do znajomej już stokówki na której znajduje się drugi punk kontrolny z wodą (ok. 7km). Dalej w lewo i stokówką grzejemy w stronę składu drzewa (ok.9km) bacznie uważając by nie wyprzedzili nas zawodnicy z DKT21. Na składzie skręcamy w prawo i drogą leśną (na licznych skrzyżowaniach trzymając się prawej strony) dobiegamy do błotnej niespodzianki której nie sposób ominąć. Dalej do rzeki, którą musimy pokonać wpław (uwaga, ponieważ płyty betonowe są bardzo śliskie i nie trudno o niekontrolowany drift). Ostatnie 20m podbiegu i jesteśmy na mecie.

ZAPISY TUTAJ

Program Zawodów – 21 lipca 2020 - Dawny Park Konny - Remiza OSP w Dwerniku
8:00 - 9:30 - Praca Biura Zawodów
9:45 - odprawa zawodników
10:00 - start Kamień Dwernik Trail - trasa 21 km
10:15 - start Kamień Dwernik Trail - trasa 10 km
12:45 - zamknięcie Mety - trasa 10 km
14:00 - zamkniecie Mety - trasa 21 km
14:25: - dekoracja zawodników
14:45 - aukcje, licytacje
16:00 - zakończenie

 

Ruszyły zapisy na bieg Kamień Dwernik Trail<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy
autor: oprac. paba
źródło: kamiendwernik.com