Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 6 stycznia 2020

Tradycja została podtrzymana (i wzbogacona)

Tradycja została podtrzymana (i wzbogacona)<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Tradycyjnie w ostatnią sobotę przed Świętami Bożego Narodzenia w Lesku rozgrywany jest Gwiazdkowy Turniej Szachowy, który oprócz mieszkańców Bieszczadów ściąga także zawodników z dość odległych miejscowości jak np. Brzozów, Krosno czy Jasło.

Tradycyjnie również ten jedenasty już turniej sędziowała jego pomysłodawczyni Marta Michalska-Konik, w „cywilu” reprezentująca klub LKS „Mechanizator” Ustrzyki Dolne. Tradycyjnie grano 9 rund w tempie 15 minut dla zawodnika. Tradycyjnie również udany występ w tej imprezie zaliczyli szachiści z Ustrzyk. Tradycję złamał tylko Daniel Kopczyk - wielokrotny i ubiegłoroczny Mistrz Leska, ustępując w tym roku najwyższego miejsca na podium Rafałowi Pałackiemu.

Obok dobrze spisujących się seniorów klubu z Ustrzyk grupę kobiet i juniorek młodszych tradycyjnie zdominowały siostry Krzysztyńskie. Obydwie dziewczyny obroniły ubiegłoroczne złoto. Anna Krzysztyńska, która nominalnie jest jeszcze juniorką, nie tylko była najlepszą w kategorii Kobieta, ale dodatkowo uplasowała się w turnieju męskim tuż za podium, zajmując w grupie Open IV miejsce. Natomiast Maria Krzysztyńska równie udanie poradziła w grupie Dziewcząt do lat 12 stając na najwyższym podium. Ta tradycja w tym roku została rozszerzona, gdyż w grupie ustrzyckich szachistów pojawiło się kilku obiecujących debiutantów. Wśród nich była jedna dziewczyna i od niej należy rozpocząć nie tylko ze względu na płeć, ale głównie na osiągnięty przez nią wynik. Kamila Olejnik w grupie Dziewcząt do lat 12 zajęła wysokie VIII miejsce rozgrywając kilka bardzo ładnych partii.

Prawdziwą rewelacją był jednak liczący zaledwie 5 lat Bruno Kozak – najmłodszy uczestnik turnieju. Był to dla niego dopiero drugi profesjonalny turniej i z tego powodu trudno się dziwić, że jeszcze „płaci frycowe”, grając niekiedy zbyt szybko. Pomimo tego osiągnął znakomity wynik – 4 punkty, co pozwoliło mu stanąć na trzecim stopniu podium w grupie Chłopców do lat 7. Pierwsze miejsce w tej grupie zajął inny zawodnik z Ustrzyk Grzegorz Bloch reprezentujący Sanovię Lesko. Jest on również pięciolatkiem i obydwaj chłopcy udowadniają, że szachy, gra pozornie trudna, mogą nie tylko cieszyć, ale rozwijać logiczne myślenie nawet u przedszkolaków!

Również pozostali chłopcy z Ustrzyk wypadli co najmniej dobrze. Pomimo strat typowych dla nowicjuszy, a wynikających z braku ogrania i zbyt szybkiej gry, nieomal wszyscy zdołali zdobyć nie mniej niż 3 punkty, co w tej silnej grupie należy uznać za dobry wynik. Niezwykle udanie zadebiutował Maciej Malec (5 punktów), tylko odrobinkę niżej uplasował się zdobywca 4 punktów Kamil Kowalski. Uzupełniali tę grupę Karol Śmierciak i Dawid Ziembikiewicz, którzy w początkowej części turnieju rozgrywali dobre partie, lecz nie potrafili utrzymać koncentracji do finału tych sześciogodzinnych zmagań.

W grupie Open tym razem najlepszy okazał się Rafał Pałacki, któremu na drodze po pierwsze miejsce najsilniejszy opór stawiali szachiści „Mechanizatora” Ustrzyki Dolne. W dziewiątej rundzie późniejszy triumfator stracił pół punktu remisując z Beniaminem Wojciechowskim, rundę wcześnej przegrał z Anną Krzysztyńską, ale w pozostałych partiach siedmiu przeciwników musiało uznać jego wyższość.

Wyniki:
Grupa Open:
1. Rafał Pałacki (KS „Komunalni” Sanok), 2. Daniel Kopczyk (LKS„Sanovia” Lesko), 3. Patryk Mrozowski (KS „Urania” Krosno). 4. Anna Krzysztyńska (LKS „Mechanizator” Ustrzyki Dolne).
Kobiety: 1. Anna Krzysztyńska (LKS „Mechanizator” Ustrzyki Dolne) 2. Sara Giefert (LKS „Sanovia” Lesko), 3. Joanna Tarsa (KS „Komunalni” Sanok).
Juniorzy do lat 12: 1. Dawid Futyma, 2. Hubert Frydryk (obydwaj UKS SP1 Brzozów), 3. Michał Guzik (KS „Urania” Krosno)
Juniorki do lat 12: 1. Maria Krzysztyńska (LKS „Mechanizator” Ustrzyki Dolne), 2. Martyna Mansz (KS „Urania” Krosno), 3. Klaudia Futyma (UKS SP1 Brzozów)
Juniorzy do lat 7: 1. Grzegorz Bloch (LKS „Sanovia” Lesko), 2. Oliwier Matuszewski (SP Myczków)   3. Bruno Kozak (Ustrzyki Dolne).

Najmłodszy zawodnik – Bruno Kozak (Ustrzyki Dolne)
Najstarszy zawodnik – Henryk Krynicki (LKS „Mechanizator” Ustrzyki Dolne)

autor: WK