środa, 6 marca 2019

W Polanie biegli Tropem Wilka - Żołnierzy Wyklętych

W minioną niedzielę 3 marca, odbył się II Polański Bieg Tropem Wilka. Jak w całej Polsce, celem zorganizowanego biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963, popularyzacja wiedzy na ten temat oraz promocja biegania jako formy spędzania wolnego czasu.

Organizatorem całego przedsięwzięcia, jak w roku ubiegłym, była miejscowa Szkoła Podstawowa im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku Polana zaproponowała biegaczom 3 dystanse: 300 m dla najmłodszych, 1963 m w trzech kategoriach: młodzież, dorośli i rodziny oraz 3,5 km dla dorosłych.

W niedzielne popołudnie o godz. 14.00 w świetlicy wiejskiej rozpoczęła się rejestracja biegaczy, każdy otrzymał biało-czerwoną opaskę. Oczekujący na swój start mogli rozgrzać się herbatą, kawą, zjeść ciastko oraz zapoznać się z bogatą ofertą wydawniczą IPN-u z Rzeszowa . Wyłożone książki, a były to min. życiorysy znanych Wyklętych - Pileckiego, Fildorfa, Cieplińskiego, można było zabrać do domu.

Jako pierwsze ruszyły przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas. Ich zaangażowanie i wola walki, były wzruszające. Jako pierwsza do mety dobiegła Maja Goszczurny z Lutowisk, jako druga - Lenka Ostrowska z Polany a trzecia - Martynka Podstawska też z Polany. Wszyscy startujący ukończyli bieg, a tych młodszych 4-letnich biegaczy wspomagali tatusiowie, babcie czy starsze siostry. Na wyróżnienie zasługuje 2-letnia Ewa Kania z Polany, która samodzielnie pokonała 300 m. Brawo!

Po nich, na dystans 1963 m nawiązujący do daty zamordowania ostatniego Wyklętego - Józefa Franczaka, wyruszyli po kolei:młodzież, dorośli i rodziny. W kategorii młodzieżowej I miejsce zajął Filip Goszczurny z Lutowisk, II miejsce Robert Morąg, III miejsce Daniel Galica , obaj chłopcy z Polany. Z dorosłych najszybciej biegała Angela Hermanowicz, II miejsce zajęła Urszula Pisarska-Plazia a III miejsce Małgorzata Majewska. Do biegu Rodzinnego wystartowały córki i synowie z tatusiami, mamusiami i ciociami a nawet całe rodziny jak państwo Ostrowscy z dwójką dzieci. W biegu nie zabrakło tatusia pchającego przed sobą wózek z 2,5 letnim Felusiem i dzielnie podążającą za nimi mamą - rodzinka reprezentowała pobliski Bukowiec. Pierwsze miejsce zajęła rodzina Wiercińskich reprezentowana przez Piotrka z ciocią, II miejsce zajęła rodzina Hermanowiczów a III miejsce rodzina Podstawskich, wszyscy z Polany.

Na koniec wystartowali dorośli na najdłuższy dystans 3,5 km, na który przybyli również biegacze z Ustrzyk Dolnych. I miejsce zajął Marek Góra (Ustrzyki D.), II miejsce Marek Faran (Polana) a III miejsce Małgorzarzata Pudełko (Ustrzyki D.).

Po skończonych startach nastąpiło ogłoszenie wyników, dekoracja medalami trzech pierwszych miejsc i wręczenie biegaczom dyplomów za uczestnictwo. Udekorowani zostali też obdarowani upominkami, które organizatorom biegu podarował IPN z Warszawy. Wszyscy biorący udział w tegorocznym Biegu mogli posilić się pyszną grochówką ugotowaną przez ks. Józefa z polańskiej parafii.

Najmłodszy biegacz miał 2 lata a najstarszy powyżej 70 lat - brawo Polana!

Organizatorzy bardzo dziękują za tak liczny udział (ok.60 osób) i zapraszają do Polany na Bieg Tropem Wilka Żołnierzy Wyklętych 2020.