poniedziałek, 13 lutego 2017

XXX Bieszczadzki Bieg Lotników przeszedł do historii

XXX Bieszczadzki Bieg Lotników przeszedł do historii<br/>fot. RDLP Krosno

Aleksandra Fundanicz z Ustrzyk Dolnych oraz Dmytro Kozaczuk w Ukrainy zostali zwycięzcami XXX Bieszczadzkiego Biegu Lotników. Zawody odbyły się na trasach biegowych im. Stanisława Nahajowskiego w Ustjanowej Górnej.

Na starcie XXX Bieszczadzkiego Biegu Lotników zjawiło się ponad 200 zawodników. Tym razem nie sprawdziły się obawy organizatorów i bieg odbył się przy słonecznej, ale mroźnej pogodzie. Bieg rozpoczął się od złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym pierwszego komandora biegu Stanisława Nahajowskiego.
Na stoku Żukowa rywalizowano w trzech dystansach: 20, 10 i 5 km. Wśród zawodników XXX BBL znaleźli się sportowcy z Polski i zagranicy.

Wśród pań na dystansie 10 km OPEN kobiet najlepsza okazała się reprezentująca Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Aleksandra Fundanicz z Ustrzyk Dolnych z czasem 00:33:27. Dwa kolejne miejsca zajęły wychowanki MKS Halicz: Sabina Lizis z czasem 00:35:30 oraz Zuzanna Konik – 00:36:14.

W biegu OPEN mężczyzn na 20 km wygrał Dmytro Kozaczuk z Ukrainy, z czasem 00:54:29. Drugi był Bogusław Gracz reprezentujący klub Hotel Strwiąż/Noordiclive z czasem 00:55:15. a trzeci na mecie zjawił się Olexandr Chenikalo z Lwowa, reprezentujący klub Eney z czasem 00:57:57.9790.

Pięciokilometrowy bieg OPEN mężczyzn im. Stanisława Nahajowskiego wygrał Alan Ciborowski z klubu Speed Jasło z czasem – 00:15:35. Drugi był Jacek Staroń z Krosna z czasem 00:17:27., a trzeci ponownie jaślanien - Radosław Dybka z czasem 00:18:21.

W tej samej kategorii wśród kobiet, jako pierwsza na mecie zjawiła się Roksana Ciborowska z Jasła, z czasem 00:19:33. Druga była Weronika Jarecka z Bielska Białej z czasem 00:19:54., a trzecia Klaudia Krzesińska z Czystogarbu z czasem 00:27:34.

W biegu klasyfikowanym do Mistrzostw Polski Amatorów na mecie stanęły dwie panie. Pierwsza przybiegła Paula Pasterczyk z czasem 00:41:55. z MUKS Podkarpacie Jedlicze, a druga była Jolanta Chwostyk z Ustjanowej Górnej z czasem 00:43:06.

Leśnicy rywalizowali na dystansie 20 km - zwyciężył Jacek Habrat przed Piotrem Szczygłem (obaj RDLP w Krośnie). Trzeci był Teodor Furs (Nadleśnictwo Baligród). Leśniczki rywalizowały na 10 km - wygrała Jadwiga Cieśla z Nadleśnictwo Gorlice przed Aleksandrą Szczerbicką (Nadleśnictwo Lutowiska).

Organizatorem XXX Bieszczadzkiego Biegu Lotników jest Urząd Miejski w Ustrzykach Dolnych. Współorganizatorzy: Polski Związek Narciarski, Podkarpacki Okręgowy Związek Narciarski w Ustrzykach Dolnych, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Ustjanowej Górnej, MKS „Halicz” Ustrzyki Dolne, Stowarzyszenie Stolica Bieszczad - Ustrzyki Dolne, Narciarska Szkoła Sportowa w Ustrzykach Dolnych, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne oraz Ustrzycki Dom Kultury. Patronat honorowy nad biegiem sprawowała Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Trasy im. Stanisława Nahajowskiego prowadzą przez tereny należące do Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Przez cały weekend w gminie Ustrzyki Dolne przebywali też dziennikarze TVP 3 z programem „Zima w regionach”, którzy pokazywali atrakcje gminy oraz relacjonowali XXX Bieszczadzki Bieg Lotników. Uroczystość zakończenia biegu uświetnił pokaz eskadry samolotów z Aeroklubu Krośnieńskiego.

Dzień wcześniej na stoku Żukowa odbywał się XXX Bieszczadzki Bieg Lotników Dzieci i Młodzieży.

Rywalizowano w biegach ze startu wspólnego stylem klasycznym, które łącznie ukończyło 171 zawodników i zawodniczek. Najstarsze startujące grupy miały do pokonania 3 km. Wśród chłopców urodzonych 2001-2002 (junior C) wygrał Przemysław Kuruc z UKS Hańczowa przed klubowym kolegą Wojciechem Świgutem. Trzeci był Michał Krynicki z NSS Ustrzyki Dolne.

Wśród juniorek C najlepsza okazała się Kinga Polityńska, która wyprzedziła Luizę Motykę, obie NSS Ustrzyki Dolne oraz Ewelinę Kołtko z UKS Hańczowa.

Wśród chłopców urodzonych w latach 2003-2004 (junior D) zwyciężył Tymoteusz Och reprezentujący MUKS Podkarpacie Jedlicze, drugie miejsce zajął Mateusz Ferenc (UKS Hańczowa), a trzeci był Kamil Mróz również z Jelicz.

W kategorii juniorek D najlepsze okazały się zawodniczki z Narciarskiej Szkoły Sportowej z Ustrzyk. Wygrała Oliwia Buśko przed Emilią Kwaśnik i Jagodą Chojnacką.

Chłopcy urodzeni w latach 2005-2006 rywalizowali już na dystansie 2 km. Wygrał Hubert Tomaszek przed Kacprem Sobotą i Hubertem Grasela, wszyscy NSS Halicz Ustrzyki Dolne.

Również 2 km miały do pokonania dziewczęta wśród których najlepsza okazała się Martyna Fundanicz (NSS Ustrzyki), drugie miejsce zajęła Anna Rogalińska (LUKS Ustianowa), a trzecia była Weronika Kisielewicz (NSS Ustrzyki).

Kolejna grupa, chłopcy rocznik 2007-2008, rywalizowała na dystansie 1 km. Wygrał Sebastian Garbowski z UKS Karpaty Klimkówka, drugi był Paweł Sobczyński z LUKS Ustianowa, a trzeci Bartosz Bil z MUKS Podkarpacie Jedlicze.

Wśród dziewcząt z roczników 2007 i 2008 najlepsza okazała się Sandra Nykiel zawodniczka Śnieżnych Tras Krzywa. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Marzec (NSS Ustrzyki), a trzecia była Antonina Kozak również z Krzywej.

Wśród najmłodszych, urodzonych 2009 i młodszych, wśród chłopców najlepszy był Staś Dutka z Ustrzyk, drugi był Ksawery Nykiel (Śnieżne Trasy Krzywa), a trzecie miejsce zajął Seweryn Kołtko (UKS Hańczwa).

Natomiast wśród dziewcząt wygrała Roksana Kuruc z UKS Hańczowa. drugie miejsce zajęła Hania Dutka z NSS Ustrzyki, a trzecia była Otylia Biedroń z MUKS Podkarpacie Jedlicze.

autor: paba/kl