Ustrzyki Dolne
czwartek, 25 listopada 2021

Budowa małych domów to moda czy konieczność?

Budowa małych domów to moda czy konieczność?

Od pewnego czasu budowa małych domów cieszy się coraz większą popularnością, i to nie tylko w Polsce, ale także w krajach zachodnich. Co ciekawe średnia powierzchnia nowobudowanych domów w Anglii, Austrii oraz Włoszech sięga niespełna 80 metrów kwadratowych. Czy budowa takich małych domów to moda, czy konieczność?

Nowe trendy

Jeszcze kilkanaście lat temu domy kojarzone były z dużymi powierzchniami. Obecnie jednak w wielu krajach coraz więcej osób decyduje się na budowę niewielkich domów, o powierzchni od 500 do 100 metrów kwadratowych. Z jednej strony te zmiany związane są ze wzrostem cen (działek budowlanych, materiałów, wyposażenia), a z drugiej powiązane są także z modą na nowoczesne, minimalistyczne powierzchnie. 

 

Zalety małych domów 

Małe domy nie wymagają bardzo dużego nakładu finansowego, ani ogromnej działki. Sporą korzyścią są także oszczędności związane z ogrzewaniem i klimatyzacją. Warto także zaznaczyć, że obecnie wiele osób decyduje się na życie bez dzieci lub z jednym potomkiem, a w takiej sytuacji duży dom wcale nie jest potrzebny. 

 

Przykładowe projekty domów do 80 metrów kwadratowych

Zamiast wysokich kosztów eksploatacji - oszczędności, a zamiast wielkiej powierzchni - przytulne pomieszczenia. Okazuje się, że małe domy mają naprawdę dużo do zaoferowania.

 

Adam

Projekt Adam to dom o powierzchni 65 metrów kwadratowych, składający się z salonu z jadalnią, kuchni, dwóch sypialni i dwóch łazienek. Taki dom jest odpowiedni dla dwóch lub trzech osób, a więc świetnie sprawdzi się zamiast mieszkania. 

 

Alfa

Projekt Alfa łączy w sobie wygodę i komfort. W skład domu wchodzi salon z jadalnią, kuchnia, dwie sypialnie, łazienka i garaż jednostanowiskowy. A to wszystko znajduje się na powierzchni użytkowej 78 metrów kwadratowych!

 

Borówka

Projekt Borówka to kolejna ciekawa propozycja dla fanów małych domów. Na 79 metrach kwadratowych zmieścił się salon z jadalnią, kuchnia i dwie łazienki (na parterze) oraz trzy sypialnie i dwie łazienki (na poddaszu użytkowym). Osoby, które nie chcą od razu decydować się na aranżację poddasza, mogą zdecydować się początkowo na użytkowanie tylko parteru, który ma powierzchnię około 50 metrów kwadratowych.

 

Sprawdź projekty małych domów - domoweklimaty.pl