Ustrzyki Dolne
piątek, 16 września 2022

Czy warto brać kredyt na dom?

Czy warto brać kredyt na dom?

Marzysz o własnej nieruchomości, którą będzie można urządzić według własnego pomysłu? Chcesz mieć dom na własność, w którym będziesz czuć się bezpiecznie i komfortowo? Pragniesz stworzyć dla siebie i swojej rodziny prawdziwy azyl, gdzie będzie można schować się przed całym światem? Jednak nie masz wystarczająco gotówki, więc zastanawiasz się nad kredytem? Dowiedz się, czy warto skorzystać z tego rozwiązania.

Czy kredyt hipoteczny na dom to dobry pomysł?

Zakup lub budowę domu najczęściej finansuje się za pomocą kredytu hipotecznego. Jego oprocentowanie waha się od kilku do kilkunastu procent – w zależności od wskaźnika WIBOR. Jest to znacznie mniej niż np. w przypadku kredytu gotówkowego. To sprawia, że jest to jeden z najtańszych produktów bankowych, jaki jest dostępny na rynku. 

Jednak to nie jedyna zaleta tego produktu bankowego. Dzięki kredytowi hipotecznemu można:

 • pozyskać znaczną ilość gotówki – od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych – co wystarcza na pokrycie większości kosztów inwestycji;

 • rozłożyć płatność na bardzo długi okres, dzięki czemu rata jest dość niska pomimo dość wysokich kosztów całego zobowiązania.

Zatem kredyt hipoteczny to jeden z najlepszych wyborów, jeśli chcesz kupić lub wybudować wymarzony dom bez konieczności oszczędzania przez lata albo pożyczania pieniędzy np. od członków rodziny.

 

Co lepsze – kredyt hipoteczny czy gotówkowy na dom?

Budowę lub zakup domu można sfinansować nie tylko za pośrednictwem kredytu hipotecznego, ale także gotówkowego. Jednak należy pamiętać, że:

 • ten produkt bankowy ma dość wysokie oprocentowanie, które może sięgać nawet kilkudziesięciu procent;

 • w ramach umowy można pożyczyć maksymalnie 255 550 zł (według Ustawy o kredycie konsumenckim);

 • płatność jest rozkładana na krótki okres – zazwyczaj jest to 10 lat.

To wszystko sprawia, że wzięcie kredytu gotówkowego na zakup czy budowę nieruchomości nie jest zbyt opłacalne. Natomiast doskonale sprawdzi się, jeśli zabraknie pieniędzy na wykończenie domu czy zakup mebli. Tych transakcji nie można sfinansować w ramach kredytu hipotecznego, zatem jedynym rozwiązaniem wówczas jest prosta pożyczka gotówkowa.

 

 Gdzie znaleźć korzystny kredyt hipoteczny?

Osoby, które chcą wziąć kredyt na dom, mogą znaleźć szereg propozycji np. na stronie finanse.rankomat.pl. Dostępna jest tam prosta porównywarka produktów bankowych. Zawiera ona najważniejsze informacje o ofercie banku, czyli:

 • wysokość oprocentowania,

 • RRSO,

 • prrowizję,

 • całkowitą kwotę do spłaty.

Mając dostęp do tych danych, z łatwością ustalisz, który bank oferuje najkorzystniejszy kredyt.

 

Jednak, żeby poznać propozycje dopasowane do swojej sytuacji finansowej, należy uzupełnić formularz, który znajduje się na stronie. Podaj w nim:

 • informacje o celu kredytowania, czyli co chcesz kupić lub wybudować, jaka jest wartość nieruchomości oraz czy znaleziono już ofertę;

 • dane odnośnie do swojej sytuacji finansowej, czyli forma zatrudnienia i osiągane dochody,

 • informacje o swoich wydatkach, czyli m.in. suma miesięcznych wydatków stałych czy osób na utrzymaniu.

Po przeanalizowaniu dostępnych danych system przedstawi Ci listę ofert od wiodących banków na rynku. Tobie pozostanie porównać ich propozycje i wybrać 2-3 najkorzystniejsze z nich.

Następnie zgłoś się do pracowników banków i złóż stosowny wniosek wraz z dokumentami. Pamiętaj, aby robić to w 2-3 różnych instytucjach. Pozwala zwiększyć szanse na uzyskanie choć jednej pozytywnej decyzji.

 

Wzięcie kredytu hipotecznego to jeden z najbezpieczniejszych i najtańszych form finansowania zakupu lub budowy nieruchomości. Znajdź idealne oferty dla siebie i złóż wnioski.