Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Jak “odmrozić” środki, na których spłatę oczekujesz?

Jak “odmrozić” środki, na których spłatę oczekujesz?<br/>fot. Materiały partnera
fot. Materiały partnera

Wystawiasz fakturę z długim terminem płatności licząc po cichu na to, że kontrahent zdecyduje się na szybszą spłatę należności i… czekasz. Oczekiwanie przeciąga się, a Ty zdajesz sobie sprawę, że klient może zwlekać z opłaceniem faktury aż do ostatniego dnia wskazanego w oknie “termin płatności” na dokumencie. Tymczasem środki potrzebne są Twojej firmie już teraz – musisz wypłacić wynagrodzenia, zakupić potrzebne materiały do dalszej pracy czy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Jak odmrozić te pieniądze i wrócić na właściwe tory? Odpowiedzią jest faktoring.

 

Dlaczego wystawia się faktury z długim terminem płatności?

Najprostszym wyjściem z opisanej powyżej sytuacji wydaje się… niewystawianie faktur z długim terminem płatności. Sprawa nie jest niestety tak prosta, jak brzmi. W wielu branżach faktury 60-dniowe czy nawet 90-dniowe to chleb powszedni i są one wręcz wymagane przez kontrahentów. W ten sposób działa między innymi branża transportowa czy budowlana oraz każda inna, w której terminy często się przesuwają, dostęp do materiałów jest utrudniony, a sytuacja dynamiczna. 

Firmy, które wchodzą na taki rynek, zwykle nie mają zbyt wielkiego wyboru i muszą dostosować się do zastanych warunków, a zatem także wystawiać faktury z długimi terminami płatności.

Jak temu zaradzić?

Jeżeli oczekiwanie na zapłatę przedłuża się, a firma potrzebuje środków jak najszybciej (na przykład po to, by wypłacić wynagrodzenia czy skorzystać z ograniczonych czasowo promocji i zakupić produkty potrzebne do pracy), może skorzystać z faktoringu. To prosta usługa, która polega na sprzedaży faktur. 

W takim układzie przedsiębiorca dokonuje cesji posiadanej wierzytelności na firmę faktoringową – ta natychmiast dokonuje wpłaty na konto firmy, a wierzytelność staje się od tej pory własnością faktora, który zajmie się też jej ewentualną windykacją.

Co wyróżnia faktoring na rynku usług finansowych?

  • Bardzo szybka realizacja wypłaty środków – zwykle cały proces trwa nie dłużej niż kilka godziny.

  • Bezpieczeństwo transakcji – w klasycznym faktoringu możesz sprzedać fakturę, otrzymać za nią środki i zapomnieć o całej sprawie – to faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta.

  • Prosty proces online – faktoring weźmiesz w kilku prostych krokach, a do tego bez wychodzenia z domu!

  • Brak rosnącego zadłużenia – sprzedajesz należące do Twojej firmy wierzytelności, a więc de facto nie zaciągasz długu, jak w przypadku kredytu czy pożyczki.

  • Poprawa płynności finansowej firmy – dzięki temu, że środki z faktoringu otrzymasz już tego samego dnia, możesz zadbać o płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa i ruszyć z dalszą pracą, by zarobić jeszcze więcej.

  • Usługi dodatkowe – możesz ubezpieczyć należność, skorzystać z finansowania zakupów firmowych itd. – lista jest długa.

  • Wiele opcji do wyboru – wśród różnych dostępnych rodzajów faktoringu znajdziesz między innymi faktoring jawny oraz cichy – oznacza to, że będziesz mógł skorzystać z faktoringu bez wiedzy kontrahenta.

 

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z faktoringu, pamiętaj o tym, że możesz sprzedawać jedynie faktury wymagalne – to znaczy takie, których termin płatności mija za 7 dni lub więcej.

 
autor: Materiały partnerów