Ustrzyki Dolne
piątek, 16 lipca 2021

Jak wykorzystać przestrzeń wokół biurka, czyli gdzie umieścić komputer stacjonarny

Jak wykorzystać przestrzeń wokół biurka, czyli gdzie umieścić komputer stacjonarny<br/>fot. Materiały partnera
fot. Materiały partnera

Organizacja przestrzeni na biurku jest bardzo ważna. Nasz komfort, wygoda i efektywność pracy zależy często od porządku i stanu naszego miejsca. Oczywiście w zależności od charakteru niektórym pomaga artystyczny nieład, a innym perfekcyjna czystość. Jak jednak zagospodarować przestrzeń biurka chcąc używać komputera stacjonarnego? Rozwiązań jest kilka, a każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Ważne, aby jego ustawienie było funkcjonalne głównie dla was i odpowiadało waszym gustom.

 

Podstawowe wymagania ustawienia biurka i komputera

Planując ustawienie komputera przy biurku, warto zadbać o kilka najważniejszych warunków. Przede wszystkim o źródle prądu. Gniazdko za biurkiem lub wbudowane w jego blat ułatwi instalację. Oczywiście można zaopatrzyć się w przedłużacze, jednak korzystanie z nich często jest mało estetyczne. Dobrym pomysłem są też specjalne otwory w biurku, które zorganizują wszystkie kable i zmniejszą ich widoczność. Drugim ważnym aspektem jest ustawienie biurka względem światła. W słoneczne dni padające przez okno światło może utrudniać patrzenie w ekran i męczyć oczy. Można skorzystać z żaluzji i rolet lub ustawić komputer i monitor w taki sposób, aby promienie nie padały bezpośrednio w jego stronę.

Prawidłowa wentylacja komputera

Pamiętajmy, że niezależnie od modelu komputera potrzebuje on stałego dopływu powietrza. Nie można go więc wcisnąć w głąb biurka. Zapewnienie mu wystarczająco dużo miejsca ułatwi jego chłodzenie i szybszą pracę. Należy pamiętać, aby nie stawiać żadnych przedmiotów w jego pobliżu i nie ustawiać go przy samym boku szafki lub ścianie. Optymalną odległością będzie 30 cm. Całe ciepłe powietrze gromadzi się w partiach nad komputerem, dlatego nie można kłaść na nim żadnych rzeczy.

Gdzie ustawić komputer stacjonarny?

Każdy korzystający na co dzień z komputera wie, że potrzebny jest do niego łatwy dostęp. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie go w specjalnie wbudowanej w biurko szafce na komputer. Musi ona być otwarta, aby zapewniać dobrą wentylację. Położenie komputera na podłodze może grozić niechcianymi uszkodzeniami przez przypadkowe kopnięcie, uderzenie odkurzacza czy zabawę małych dzieci. Dlatego większość osób uwielbiająca swój komputer stacjonarny stawia go na biurku.

Dzisiejsze komputery zajmują dużo mniej miejsca niż kiedyś. Od małych jak routery po wysokie i wąskie, kończąc na większych sprzętach. Można je dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań. Są stylowe, eleganckie i gamerskie w różnych kolorach i wzorach. Jednak należy pamiętać, że przestrzeń na biurku jest niezwykle cenna. O ile nie mówimy o wielkim narożnym biurku lub długim blacie, może warto zaopatrzyć się w dodatkową szafkę lub podstawkę i postawić komputer obok biurka i zyskać dodatkową przestrzeń na książki i przybory.

Meble do komputera stacjonarnego

Instalując komputer stacjonarny, należy pamiętać również o ułożeniu akcesoriów i prawidłowej konfiguracji wysokości. Zaczynając od fotela jego profil, ułożenie i wysokość ma największy wpływ na postawę przy komputerze. Dbając o oczy i kręgosłup, powinno się zadbać o prawidłową odległość monitora i wygodny dostęp do klawiatury i myszki. Jeśli biurko nie jest zaopatrzone w specjalną szufladę na klawiaturę, trzeba upewnić się, że wysokość biurka będzie odpowiednia i pozwoli na naturalne ruchy rąk.

autor: Materiały partnera