Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 28 marca 2022

Jakie zasłony do salony wybrać?

Jakie zasłony do salony wybrać?

Przemyślana aranżacja wnętrz bazuje nie tylko na umiejętnie dobranych meblach i kolorach ścian. Na ostateczny efekt w ogromnym stopniu wpływają także dodatki: dekoracje, obrazy i grafiki oraz tekstylia. Ich zmiana jest również najlepszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na metamorfozę pomieszczenia. Dostrzeżesz to, dopasowując dekoracje okienne, czyli firany i zasłony do salonu. Te elementy występują w tak szerokim asortymencie, że do każdego pokoju i każdego stylu możesz wkomponować właściwy model. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając najlepszej opcji.

1. Jak dobrać zasłony do salonu - na co zwrócić uwagę?

2. Kolor i faktura ma znaczenie.

3. Nowoczesne czy klasyczne - dopasuj zasłony do stylu

Wybierając zasłony do salonu np. ze sklepu alena-firany.pl, możesz zdecydować się na gotowy wariant lub zamówić zasłony na wymiar. Druga opcja sprawdzi się zwłaszcza, gdy wielkość okien w twoim domu jest nietypowa. Pamiętaj, że tkanina powinna zasłaniać nie tylko samą wnękę, ale również fragment przestrzeni nad i pod oknem. Dobrze dobrane zasłony kończą się ok. 2 cm nad podłogą i zasłaniają ok. 20 cm ściany po obu stronach ciągu okiennego. Zachowując te wartości, zapewnisz atrakcyjny efekt wizualny.

Jak dobrać zasłony do salonu - na co zwrócić uwagę?

Zasłony pełnią we wnętrzu dwojaką funkcję. Po pierwsze, stanowią istotny element dekoracyjny - one i towarzyszące im firany w efektowny sposób podkreślają ramy okienne i widok pojawiający się za szybą. Akcentują także styl zastosowany w aranżacji konkretnego pomieszczenia. Z drugiej strony, zasłony do salonu mają także zadania ściśle użytkowe. Chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, zabezpieczają pomieszczenia przed nagrzewaniem się, a wieczorem zapewniają prywatność i komfort wypoczynku. Aby połączyć względy estetyczne z funkcjonalnością, trzeba jednak dopasować konkretny wzór.

Kolor i faktura ma znaczenie

Ważny jest kolor i rodzaj tkaniny, z której zostały zrobione zasłony. Pamiętaj, że barwy ciepłe optycznie pomniejszają pomieszczenie, natomiast barwy chłodne dodają mu przestrzeni. Jeśli chcesz, by zasłony do salonu miały kolor ścian, sięgnij po inny odcień tej barwy.

Im większy metraż, tym więcej masz możliwości do eksperymentowania z deseniami. Jeśli potrzebujesz zasłon zaciemniających lub termoizolacyjnych, zdecyduj się na grubsze materiały, jak choćby aksamit czy welur. Charakter typowo dekoracyjny mają delikatne i zwiewne woale czy szyfony.

Nowoczesne czy klasyczne - dopasuj zasłony do stylu

Do każdego wnętrza można dopasować zasłony: gotowe lub na wymiar. Do wyboru masz szeroką paletę barw, różne sposoby kroju oraz upięcia. Czym sugerować się przed zakupem konkretnego modelu?

Zasłony do salonu nowoczesnego powinny mieć neutralny, minimalistyczny charakter. W typowych aranżacjach dominuje stonowana paleta szarości, bieli i beżu, jednak nie oznacza to, że nie możesz zdecydować się na kontrast. Zastosuj delikatną lub energetyczną barwę, ale ogranicz ją wyłącznie do zasłon lub powtórz w innych tekstyliach, na przykład narzutach czy poduszkach. Unikaj już przykuwających wzrok tapet lub innych dominujących dekoracji. Podobna zasada obowiązuje przy wnętrzach skandynawskich.

Jeśli chcesz stworzyć salon glamour, wybierz efektowne firany i zasłony z blaskiem. Sprawdzą się połyskliwe aksamity, welury i jedwabie. Możesz dopasować w zasadzie dowolną barwę: od eleganckiej butelkowej zieleni, przez złoto, aż po tajemniczą czerń. Z kolei styl prowansalski kocha lekkość. Dobrym wyborem będą delikatne firanki i półtransparentne zasłony. Dominuje jasna kolorystyka, głównie odcienie bieli, i wszechobecny lawendowy.

Jakie zasłony do salony wybrać?