Ustrzyki Dolne
piątek, 24 września 2021

Kardiologia zabiegowa GVM Carint w Sanoku działa nieprzerwanie

Kardiologia zabiegowa GVM Carint w Sanoku działa nieprzerwanie<br/>fot. GVM Carint w Sanoku
fot. GVM Carint w Sanoku

Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych https://gvmcarint.eu w Sanoku nieprzerwanie leczy wszystkich Pacjentów, którzy wymagają opieki medycznej. Podobnie jak wiosną tak i teraz oddział Carintu wprowadził szereg organizacyjnych zmian. Pozwalają one na nieustanne leczenie Pacjentów kardiologicznych zarówno z ujemnym wynikiem testu na obecność Covid, jak i Pacjentów z zawałem serca o wyniku dodatnim, pomimo, że oddział kardiologii Szpitala w Sanoku został mianowany tzw. oddziałem covidowym.

Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych GVM Carint w Sanoku nie zmieniło wysokich standardów bezpieczeństwa, które sprawdziły się podczas wiosennej fali epidemii. Najważniejszymi z nich są:  

  • wydzielenie dwóch stref: covid dodatnia i covid ujemna,

  • wydzielenie miejsca izolacji, tzw. izolatek dla Pacjentów z dodatnim wynikiem covid, 

  • zabezpieczenie odpowiedniej ilości środków ochrony osobistej,  

  • wprowadzenie restrykcyjnych procedur reżimu epidemiologicznego,

  • utworzenie odrębnej od szpitalnego SOR tymczasowej Izby Przyjęć, gdzie system ratownictwa medycznego jest w stanie bezpośrednio przywieźć pacjenta wymagającego pomocy medycznej,

  • zaimplementowanie szerokiego testowania Pacjentów i personelu za pomocą wiarygodnych testów antygenowych z wiarygodnym wynikiem dostępnym już po 15 minutach, tak aby kierować pacjentów do właściwych stref.  

 

I tak jak poprzednio, kiedy szpital w Sanoku został mianowany szpitalem covidowym, dzięki sprawnej i skoordynowanej współpracy Carintu z Dyrekcją szpitala, pionem medycznym i sanitarno – epidemiologicznym przy wsparciu Podkarpackiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, podjęto wspólny potężny wysiłek organizacyjny w celu zachowania dostępności do świadczeń kardiologii inwazyjnej dla wszystkich Pacjentów powiatu.  

Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Sanoku zapewnia dostęp do leczenia kardiologicznego stanów nagłych – zawałów, oraz zabiegów kardiologicznych planowych wszystkim Pacjentom. Wiemy, że w przypadku zawału serca czas jest kluczowy. Mamy go zaledwie parędziesiąt minut, w trakcie których Pacjent musi trafić do oddziału kardiologii inwazyjnej, aby lekarze mogli przeprowadzić konieczne zabiegi ratujące życie. Wysokie wskaźniki zachorowalności na Covid, nie mogą wpływać na dostępność opieki medycznej w obszarze kardiologii interwencyjnej dla Pacjentów niezakażonych. Choroby układu sercowo-naczyniowego, są główną przyczyną zgonów Polaków. Śmiertelność nieleczonego zawału to 40%. Zabiegi planowe są również bardzo często zabiegami ratującymi życie. Ich znaczne przesunięcie w czasie może istotnie pogorszyć rokowania Pacjenta. Nie lekceważmy objawów! Zgłaszajmy się do lekarza, zgłaszajmy się do szpitala. Jesteśmy dla Was. – apeluje lek. med. Andrzej Wiśniewski, Ordynator Oddziału kardiologicznego G.V.M. Carint w Sanoku. 

Pamiętajmy, że nie tylko Pacjenci z covid muszą być leczeni. Pacjenci z ujemnym wynikiem, także muszą mieć zapewniony dostęp do świadczeń. A w obszarze kardiologii inwazyjnej, niemal każdy zabieg jest kluczowy dla powrotu do zdrowia lub prawidłowej diagnostyki, a w wielu przypadkach, operacja ratuje życie. Centrum dołożyło wszelkich starań, aby bezpieczeństwo sanitarno – epidemiologiczne Pacjentów oparte było na europejskich wzorcach. Ryzyka nie da się wyeliminować, ale można je zminimalizować, co nieustannie czynimy. – dodaje Sebastian Kawalec, Prezes G.V.M. Carint.

źródło: Materiał sponsorowany