Ustrzyki Dolne
czwartek, 16 lutego 2023

Kreatywne pomysły na zabawę z dziećmi w domu - trzy angażujące sposoby na nudę

Kreatywne pomysły na zabawę z dziećmi w domu - trzy angażujące sposoby na nudę

Deszczowe popołudnie, zimowy wieczór, lekkie przeziębienie - to tylko niektóre powody, dla których decydujemy się zostać z dzieckiem w domu. Czasami trudno jednak znaleźć ciekawe i przede wszystkim angażujące zajęcie, które będzie rozrywką zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Oto 3 propozycje pomysłów na zabawę z maluchami, które warto wprowadzić w życie.

Rysowanie, malowanie, naklejanie

Dzieci uwielbiają przygotowywać różnego rodzaju prace plastyczne, jednak zamiast standardowego rysowania czy malowania warto zaproponować im nieco bardziej kreatywne zajęcie. Wbrew pozorom możemy do tego wykorzystać to, co mamy w domu, pobudzając wyobraźnię. Stwórzmy obraz parku na tekturowym opakowaniu po butach, na przykład za pomocą farb, waty czy drobnych cekinów. Warto wyposażyć się w różnego rodzaju akcesoria malarskie, które pozwolą dzieciom doskonalić motorykę małą, a dodatkowo świetnie się bawić. Dobrym przykładem będą małe kuleczki z bibuły, które można naklejać na kartkę posmarowaną odrobiną kleju. Prace plastyczne mają tę zaletę, że sposób ich wykonania można za każdym razem modyfikować, dopasowując do potrzeb dziecka oraz jego zainteresowań.

Zabawy ruchowe

Siedzenie w domu większości kojarzy się z aktywnościami pasywnymi. Niemniej jednak, zamiast spędzać czas przed telewizorem, warto się nieco rozruszać. Doskonałym sposobem okazuje się gra w piłkę - w przypadku młodszych dzieci dobrze sprawdzi się turlanie, w przypadku nieco starszych można wprowadzić już nieco bardziej skomplikowane zasady. Zabawy ruchowe warto wspomóc odpowiednimi gadżetami, na przykład piłkami do skakania czy woreczkami wypełnionymi groszkiem. W tym celu możemy regularnie przeglądać promocje na zabawki, które aktywizują i zachęcają do ruchu. Dzieciom, które uwielbiają tańczyć, do gustu z całą pewnością przypadnie wysokiej jakości mata. Zabawy z muzyką czy akcesoriami sportowymi to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, a także na wyrobienie w dziecku odpowiednich nawyków. Powinno ono mieć świadomość, że pozostawanie w domu wcale nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności fizycznej, a ta może okazać się doskonałą zabawą. 

Zabawa z kartami do gry

Karty do gry, puzzle czy innego rodzaju zabawki o charakterze logicznym znajdziemy w każdym domu. Niemniej jednak nie musimy wykorzystywać ich w klasyczny sposób - tego rodzaju pomoce naukowe stanowią doskonałą bazę do świetnej zabawy. Dobrym przykładem jest tworzenie różnego rodzaju historii za pomocą jednej karty, przedstawiającej konkretny obraz. Możemy również w ten sposób wprowadzać elementy języka obcego, zastępując polskie wyrazy anglojęzycznymi.

Chcąc kupić wysokiej jakości puzzle lub gry, pomocna okazuje się Smyk gazetka. Warto przeglądać ją, aby znaleźć najlepsze okazje. Pamiętajmy, że zabawa kartami jest dobra dla dzieci w każdym wieku - wystarczy tylko trochę dobrych chęci i kreatywności. Nie musimy używać ich w sposób klasyczny, dlatego będą świetnym rozwiązaniem dla rodzeństwa ze sporą różnicą wieku. Możemy też sięgnąć po różnego rodzaju gry planszowe, które dedykowane są dzieciom w pewnych przedziałach wiekowych. Tutaj także istnieje możliwość wprowadzenia własnych, nietypowych zasad. Im więcej kreatywnych, wymagających uruchomienia wyobraźni rozwiązań, tym bardziej zaangażujemy dziecko w wykonywanie poszczególnych czynności.