Ustrzyki Dolne
środa, 24 lutego 2021

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa – jaka powinna być?

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa – jaka powinna być?<br/>fot. Archiwum
fot. Archiwum

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie brane jest pod uwagę podczas wnioskowania o pożyczkę, jest tzw. zdolność kredytowa. Określana jest ona stosunkiem zarobków wnioskodawcy do jego miesięcznych wydatków na życie i inne zobowiązania kredytowe – jeśli takowe występują.

Należy pamiętać, iż brak odpowiedniej zdolności kredytowej wyklucza taką osobę całkowicie z możliwości pozyskania dodatkowych środków pieniężnych w postaci pożyczki w banku. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku mogą okazać się parabanki, jednakże korzystanie z ich usług wiąże się z wyższymi kosztami, jakie przyjdzie nam ponieść w końcowym rozrachunku.

Swoją zdolność kredytową możesz sprawdzić na https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe znajdziesz tu również wszystkie oferty kredytów gotówkowych oferowanych przez banki.

Zdolność kredytowa – co to takiego?

 

Zdolnością kredytową określa się stosunek zarobków danej osoby do jej wydatków miesięcznych na życie oraz innych zobowiązań względem banków. Jeżeli wnioskuje się o kredyt gotówkowy, a w zanadrzu posiada się inne zobowiązania kredytowe, to zdolność takiej osoby będzie stosunkowo mała, a często całkowicie uniemożliwiająca zaciągnięcia wysokiej pożyczki. Warto więc mieć na uwadze, że decydując się na pożyczenie dodatkowej gotówki od banku, trzeba zadbać o stałe dochody, a także pozytywną historię kredytową. Posiadanie tzw. czystej karty – czyli braku innych zobowiązań w znacznym stopniu wpływa na poziom obliczonej zdolności kredytowej.

 

Ustalanie naszej zdolności kredytowej to złożony proces, na który składają się różne czynniki. Przede wszystkim bierze się pod uwagę poziom dochodów wnioskodawcy, a także jego miesięczne wydatki. Warto wspomnieć, że najlepszą zdolność kredytową można uzyskać, pracując na podstawie umowy o pracę. Na zdolność kredytową mogą wpływać także trwające obecnie zadłużenia. Można powiedzieć, że z definicji zdolności kredytowej są to przychody danej osoby, od których odjęte zostały koszty utrzymania. Na końcowy wynik obliczeń wpływa także wiek wnioskodawcy, stan cywilny, a także liczba osób w gospodarstwie domowym. Ciekawostką jest fakt, że znaczny wpływ na poziom zdolności może mieć nawet wykonywany przez nas zawód.

 

Jak działają kalkulatory kredytów gotówkowych?

 

Obecnie popularne stają się narzędzia internetowe, które służą do obliczania swojej zdolności kredytowej, a także pozyskiwania rankingów kredytów gotówkowych. Warto wiedzieć, że tego typu działania nie wpływają negatywnie na późniejszą ocenę wnioskodawcy przez banki. Wszelkie dane, jakie podawane są w celach kalkulacji, są tajne, a banki nie mają do nich wglądu. Dodatkowo należy pamiętać, że oferty przedstawiane przez specjalistów finansowych w rankingach mają jedynie charakter poglądowy i nie stanowią oferty wedle prawa. Ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu, a także jego warunki przedstawiane są dopiero po złożeniu stosownego wniosku i dokonaniu analizy potencjalnego kredytobiorcy przez pracowników banku.

 

Działanie kalkulatorów kredytów gotówkowych jest niezwykle proste, a więc każdy użytkownik będzie w stanie sobie z nimi poradzić przy posiadaniu minimum umiejętności korzystania z urządzeń komputerowych i internetu. Kalkulatory pozwalają nie tylko na obliczanie swojej zdolności na podstawie wprowadzanych danych, ale także porównanie ofert kredytów gotówkowych z różnych banków.

 

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego a poziom zdolności kredytowej

 

Wnioskodawca powinien zawsze pamiętać o tym, że historia kredytowa oraz zdolność finansowa to jedne z najważniejszych aspektów, które decydują o wydaniu pozytywnej decyzji przez bank. W przypadku kredytów gotówkowych procedury są o wiele prostsze niż np. podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny. Dla pożyczek gotówkowych najczęściej wystarcza jedynie dowód osobisty, zaświadczenie o zarobkach oraz stała pensja przelewana na konto bankowe (potwierdzona wyciągami).

 

Poziom zdolności kredytowej oznacza maksymalną kwotę, jaką bank byłby w stanie przyznać danej osobie. Nie oznacza to jednak, że posiadając zdolność na poziomie np. 50 tysięcy złotych, to właśnie taka kwota zostanie nam przyznana. Najczęściej banki zabezpieczają swój interes i przyznają klientom pożyczkę odrobinę niższą niż obliczona zdolność. Wynika to ze względu na zminimalizowanie ryzyka braku spłaty zobowiązania i późniejszych kosztów procesów sądowych dla obu stron.

 

Czy warto dbać o wysoki poziom zdolności kredytowej?

 

Jak najwyższy poziom zdolności kredytowej jest istotny niemalże w każdej sytuacji, która wymaga zaciągnięcia kredytu gotówkowego lub hipotecznego. O ile pożyczki na krótki okres spłaty i niewielkie kwoty nie będą tak wnikliwie analizowane, to jednak w przypadku nieco większych zobowiązań może dojść do sytuacji, w której bank obliczy zdolność i w przypadku nieosiągnięcia odpowiedniego pułapu kwotowego wyda negatywną decyzję kredytową. Warto więc zwracać uwagę na swoje miesięczne zarobki, a także dodatkowe źródła dochodu, które mogą być wzięte pod uwagę przez firmy. Im wyższa zdolność kredytowa, tym lepsze warunki finansowania możemy otrzymać od danej placówki bankowej.

autor: Materiał partnera