Ustrzyki Dolne
piątek, 1 lipca 2022

Wakacyjny wyjazd w Bieszczady - poradnik dla turystów

Wakacyjny wyjazd w Bieszczady - poradnik dla turystów

Wakacyjny wyjazd w Bieszczady - poradnik dla turystów Słynne powiedzenie "a co gdyby rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady?" wciąż wybrzmiewa w głowach wielu z nas. Codzienne życie przepełnione ogromną ilością obowiązków służbowych i prywatnych sprawia, że chociaż jeden raz w roku musimy odpocząć, nabrać energii na dalszą część roku, by stawiać czoła wielu, różnorodnym zadaniom. Wakacyjny wyjazd w Bieszczady będzie rewelacyjnym pomysłem na bliskie obcowanie z naturą, relaks, aktywny wypoczynek oraz zmianę klimatu. Które miejsca odwiedzić będąc w Bieszczadach? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Bieszczady i ich krótka charakterystyka 

Jeśli szukamy wyjątkowo malowniczego miejsca, które oferuję nam szeroką paletę różnorodnych form spędzania czasu, Bieszczady będą wyborem skrojonym na miarę naszych potrzeb. Na stronie internetowej goryaktywnie.pl, odnaleźć możemy wiele ciekawostek na temat dwóch, najbardziej popularnych pasm górskich w łańcuchu Karpat. Na terytorium naszego kraju znajdują się Bieszczady Zachodnie. Wschodnia część znajduje się na terytorium Ukrainy. W czym tkwi sekret popularności Bieszczad? W przeciwieństwie do innych pasm górskich, np. Tatr, Bieszczady są niezwykle przyjazne dla turystów. Możemy wybierać pośród szlaków turystycznych o zróżnicowanym poziomie trudności. Takie rozwiązanie sprawia, że na Połoniny mogą wdrapać się nawet najmniejsi turyści. Co więcej, w Bieszczadach możemy napotkać rośliny i zwierzęta niespotykane w innych częściach kraju i świata, np. wąż Eskulapa, jelenie karpackie, bociany czarne czy urokliwe lasy bukowe. 

Wycieczki górskie w Bieszczadach

Wczasy w Bieszczadach to niezliczona ilość szlaków turystycznych czekających na nasze przybycie, które możemy zdobywać także na rowerach. Istnieje jednak kilka obowiązkowych miejsc, w których nie może nas zabraknąć. Będąc w Bieszczadach, nie sposób nie odwiedzić jednego z najbardziej znanych schronisk, noszących dumną nazwę Chatka Puchatka. Położone jest na Połoninie Wetlińskiej, na wysokości 1232 m.n.p.m. Możemy także w Chatce Puchatka zdecydować się na noclegi, by spędzić maksymalnie największą ilość czasu z niczym niezmąconym pięknem przyrody. Oprócz tego każdy prawdziwy bieszczadzki turysta powinien także zdobyć Połoninę Caryńską, przez niektórych nazywaną Połoniną Berehowską. 

Jeśli zaś chcemy zdobyć najwyższy szczyt położony po polskiej stronie Bieszczad, czeka nas wejście na Tarnicę. Szczyt położony jest w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Jego wysokość to 1346m.n.p.m. Zdobycie szczytu zaliczane jest do wymagających, należy więc właściwie się do niego przygotować. Jest to wąski, nieco wydłużony grzbiet z dwoma wierzchołkami. Z ich szczytu rozpościera się przepiękny widok, który zapiera dech w piersiach, wynagradzając trud włożony w jego zdobycie.

Siekierezada- czas na uzupełnienie kalorii

Kiedy najdzie nas ochota na przepyszne, regionalne specjały, warto odwiedzić najsłynniejszy, klimatyczny bar w Bieszczadach- Siekierezada. Zlokalizowany jest w samym sercu Bieszczad- miejscowości Cisna. W nim każdy odnajdzie coś specjalnie dla siebie. Niezwykłe, smakowite dania, np. naleśniki z dodatkiem leśnych, bieszczadzkich jagód czy dania mięsne z dodatkiem niedźwiedziego czosnku. Na dobry sen, przy wieczornej cykadzie świerszczy, koniecznie należy spróbować lokalnych wyrobów alkoholowych, które zachwycą nas unikalnymi nazwami i doskonałym smakiem. Poza tym Siekierezada wyróżnia się niespotykanym klimatem, pełnym witraży, obrazów znanych osobistości bieszczadzkich, rzeźb czy innych ręcznie wykonywanych ozdób i wyposażeniu. Możemy także podziwiać w knajpie wyjątkowe, historyczne modele aut, które brały udział w wielu bieszczadzkich filmach.

Bieszczadzka kolejka- atrakcja dla małych i dużych 

Będąc na wakacjach w Bieszczadach, nie możemy nie odbyć przejażdżki kolejką. Bieszczadzka Kolejka Leśna to jedna z najbardziej interesujących atrakcji, zwłaszcza dla dzieci. Piękna, kolorowa lokomotywa przewozi podróżnych w wygodnych i komfortowych wagonach urokliwą, leśną trasą. Charakterystyczny, bajkowy gwizd odjeżdżającej ciuchci, oraz kłęby pary z parowozu sprawiają, że przejażdżka kolejką pozostanie w naszej pamięci na długi czas, jako jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń. Po przejażdżce, w niedalekiej odległości znajduje się mini zoo, które będzie dodatkową atrakcją dla najmłodszych turystów odwiedzających Bieszczady. 

Jeśli pragniesz spędzić wyjątkowo udane wczasy z rodziną i dziećmi, ukochaną, czy w samotności obcować z przyrodą i zdobywać górskie szczyty, kontemplując i znajdując własną energię, nie ma lepszego miejsca na mapie naszego kraju niż Bieszczady. Przygotuj się właściwie na górskie wyprawy i przeżyj niezapomniane chwile podczas wakacyjnego wyjazdu.