Ustrzyki Dolne
sobota, 7 kwietnia 2018

Czas dla Łopienki

Czas dla Łopienki<br/>fot. Organizatorzy
fot. Organizatorzy

Towarzystwo Karpackie i Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej zapraszają do Cisnej na SESJĘ INFORMACYJNO-PRELEKCYJNĄ „CZAS DLA ŁOPIENKI”. Spotkanie odbędzie się 14 kwietnia.

W tym roku tematem wiodącym sesji będzie 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego poza tradycyjnymi informacjami o działalności Towarzystwa Karpackiego w Łopience , planach na najbliższy rok oraz informacjami Nadleśnictwa Baligród, Nadleśnictwa Cisna, Stowarzyszenia Ratowania Cerkwi w Baligrodzie i Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic  będziemy mieli okazję wysłuchania referatów nawiązujących do tej rocznicy. Zaproszeni zostali znawcy tematu.

Robert Lipelt – prof. PWSZ, historyk i wykładowca akademicki, redaktor Rocznika Sanockiego, członek Rady Muzeum Historycznego w Sanoku opowie o zmianach społecznych i gospodarczych na Ziemi Sanockiej , które miały znaczący wpływ na proces odzyskiwania niepodległości.

Roman Frodyma – pasjonat historii i kultury regionu bieszczadzkiego, przewodnik beskidzki, badacz historii cmentarzy wojennych – największy znawca tematyki  cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej na terenie Polski południowej autor przewodników „Galicyjskie cmentarze wojenne”, odznaczony w Wiedniu Złotym Krzyżem Honorowym Austriackiego Czarnego Krzyża i polskimi medalami Komisji Opieki nad Miejscami Pamięci Narodowej,  opowie o Operacji Gorlickiej.

Gościem specjalnym sesji będą:
prof. Leszek Starkel  - geograf i geolog, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk  i Polskiej Akademii Umiejętności, specjalista w dziedzinie geomorfologii i paleogeografii, jeden z dwóch Polaków( razem z Pawłem Edmundem Strzeleckim) wyróżniony przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Geograficzne  medalem Gold Founders Medal. Pan profesor opowie o powojennych początkach polskiej kartografii, geomorfologii i hydrologii o kartowaniu Bieszczad i budowie zapory solińskiej i jako ciekawostkę przedstawi nietypowe zmiany rzeźby w dorzeczu górnego Sanu.

Całość sesji dopełnią fragmenty filmu „Straszna wojna” oraz promocja książki Stanisława Krycińskiego „Łemkowszczyzna . Czas wojny i pokoju”

Rozpoczęcie sesji godz 10:00 - Wstęp wolny

Program sesji informacyjnej: „Czas dla Łopienki” – sesja nr 6
100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

1. Rozpoczęcie(godz. 10:00) – prezentacja organizatorów powitanie gości.
CZĘŚĆ INFORMACYJNA

A. Dotycząca Łopienki (10:10-11:00)
2. Sprawozdanie Towarzystwa Karpackiego z działalności w Łopience w 2017 r. , przedstawienie planów na 2018 r. – dyskusja.
3. Informacja Nadleśnictwa Cisna.
4. Prezentacja Nadleśnictwa Baligród.
B. Prezentacja zaprzyjaźnionych organizacji (11:00-12:00)
5. Informacja Stowarzyszenia Ratowania Cerkwi w Baligrodzie o aktualnym stanie cerkwi i dalszym remoncie.
6. Prezentacja Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic
7. Dyskusja.
Przerwa kawowa. (12:00-12:15)
Promocja książki Stanisława Krycińskiego – „Łemkowszczyzna. Czas wojny i pokoju”

CZĘŚĆ PRELEKCYJNA
8. Wspomnienia - prof. Leszek Starkel - Powojenne prace nad kartowaniem Bieszczad i początki budowy tamy solińskiej (12:15-12:45)
9. Projekcja filmu „Straszna wojna” (12:45-13:05)
10. Referat Romana Frodymy „Operacja Gorlicka”( 13:10-13:45 )
11. Prelekcja dr Roberta Lipelta - – Rola zmian społecznych i gospodarczych na ziemi sanockiej w odzyskaniu niepodległości. ”( 13:50-14:25 )
12. Referat prof. Leszek Starkel - Ewolucyjne zmiany rzeźby Karpat fliszowych na przykładzie Bieszczad - wpływ działalności człowieka (14:25-14:55).
13. Zakończenie sesji.

 

autor: materiały prasowe