Ustrzyki Dolne
czwartek, 3 stycznia 2019

Krościenko. Zatrzymano kolejną grupę nielegalnych imigrantów.

Krościenko. Zatrzymano kolejną grupę nielegalnych imigrantów.<br/>fot. BiOSG
fot. BiOSG

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży granicznej zatrzymali pięcioosobową grupę emigrantów z Iraku, którzy pieszo, w trudnych zimowych warunkach nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. Zatrzymano również organizatorów przerzutu.

1 stycznia, na granicy państwa w okolicach Krościenka zatrzymano pięcioosobową grupę obywateli Iraku. - Cudzoziemcy to trzej mężczyzn i dwie kobiety w wieku od 19 do 33 lat. Wszyscy posiadali ważne irackie paszporty – informuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. - Wyjaśnili, że na Ukrainę dostali się legalnie drogą lotniczą, a później samochodem i pieszo w rejon granicy z Polską. Za przerzut z Ukrainy do krajów Unii każdy zapłacił po 1200 euro. Ostatecznym celem podróży miała być Wielka Brytania.

Po zatrzymaniu grupy, inny patrol funkcjonariuszy SG zatrzymał do kontroli samochód bmw na brytyjskich numerach rejestracyjnych. - W pojeździe podróżowało dwóch mężczyzn w wieku 19 i 20 lat. Jak szybko ustalili strażnicy graniczni byli to legalnie przebywający na terenie Unii Europejskiej obywatele Iranu oraz Iraku, którzy zorganizowali przerzut i zamierzali przewieźć grupę do Anglii – dodaje rzeczniczka.

Nielegalni imigranci usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa do czego się przyznali. Zostali już przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy readmisyjnej. Przez następne 3 lata nie będą mogli wjechać do krajów strefy Schengen.

Organizatorzy przerzutu, Irakijczyk oraz obywatel Iranu, również usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa. Jeden z mężczyzn przyznał się do zarzucanych czynów i dobrowolnie poddał karze 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat. Drugi z cudzoziemców nie przyznał się do winy, więc decyzję w jego sprawie podejmie sąd.

To pierwsze tego typu zdarzenie zanotowane w 2019 roku na podkarpackim odcinku granicy państwowej z Ukrainą. W minionym 2018 roku, strażnicy graniczni z Podkarpacia zatrzymali łącznie 148 nielegalnych imigrantów, którzy nielegalnie próbowali przedostać się z Ukrainy do Europy Zachodniej. Najczęściej były to przekroczenia grupowe, a Polskę traktowano jako kraj tranzytowy.

 

autor: oprac.paba
źródło: BiOSG