Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 28 listopada 2016

Nadkomisarz Piotr Mazur nowym Komendantem

Nadkomisarz Piotr Mazur nowym Komendantem <br/>fot. Marian S. Mazurkiewicz
fot. Marian S. Mazurkiewicz

Insp. Paweł Filipek zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie wręczył nadkom. Piotrowi Mazurowi nominację na stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Ustrzykach Dolnych. Poprosiliśmy nowo mianowanego Komendanta o krótką rozmowę.

Gazeta Bieszczadzka: – Gratulujemy awansu, prosimy o kilka słów o sobie – tak prywatnie.
Nadkom.  Piotr Mazur
: – Bardzo dziękuję. W Policji służbę pełnię od maja 1994 r. mam 46 lat. Z wykształcenia jestem magistrem administracji, ukończyłem Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Przemyślu. Jestem żonaty, mam dwoje dzieci w wieku 10 i 13 lat. Moje zainteresowania są proste lubię w wolnych chwilach jeździć na rowerze i czytać książki historyczne szczególnie z okresu II Wojny Światowej.

G.B.: – W Policji służy Pan już ponad 22 lata, jak się ona zaczęła?
Nadkom.  Piotr Mazur:
– Służbę w Policji rozpocząłem jak już wcześniej podałem w maju 1994 r. w Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, a dokładniej w wchodzącej w skład tej komendy Komendzie Rejonowej Policji Praga Północ. Początkowo jak każdy nowo przyjęty funkcjonariusz policji, pełniłem służbę patrolową w patrolu pieszym, co bardzo sobie chwalę, gdyż w żaden inny sposób nie pozna się dokładnie terenu. Służba była pełniona na terenie owianej złą sławą dzielnicy Praga Północ w Warszawie, gdzie mieścił się min. „Bazar Różyckiego”, na którym wówczas można było kupić dosłownie wszystko od pudełka zapałek, po pistolety maszynowe. Po upływie 2 lat, w celu dalszego rozwijania się przeniosłem się na własną prośbę do funkcjonującego wówczas 34 Komisariatu Policji w Warszawie, gdzie przez okres nieco ponad jednego roku pracowałem na stanowisku referenta w Zespole Dochodzeniowo-Śledczym, prowadząc różnego rodzaju postępowania przygotowawcze. Następnie z uwagi, na sprawy rodzinne na własną prośbę przeniosłem się do dalszego pełnienia służby w Komendzie Rejonowej Policji w Przemyślu, gdzie początkowo pełniłem służbę na stanowisku dzielnicowego. Służbę tą, pełniłem przez okres około 16 miesięcy. Po czym zostałem przeniesiony końcem 1998 r. do Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego ówczesnej Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, gdzie po kolei do dnia 15 sierpnia 2016 r przechodziłem kolejne szczeble kariery zawodowej, począwszy od stanowiska referenta, następnie specjalisty, kierownika referatu, eksperta, do stanowiska zastępcy naczelnika Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego.  W międzyczasie w latach 2008 – 2009 byłem delegowany i pełniłem służbę w Centralnym Biurze Śledczym.

G.B.: – Pana poprzednik bardzo wysoko ocenił stan bezpieczeństwa w Powiecie Bieszczadzkim, czy zdążył się Pan już zapoznać z terenem działania Komendy Powiatowej?
Nadkom.  Piotr Mazu
r: – Tak przez okres 3 miesięcy pełnienia obowiązków Komendanta Powiatowego Policji w Ustrzykach Dolnych, zdążyłem poznać stosunkowo dobrze teren na którym działają funkcjonariusze KPP w Ustrzykach Dolnych, nie da się ukryć że jest to dość rozległy teren, i czasami nastręcza różnego rodzaju trudności aby w miarę szybko dojechać we wskazane miejsce. Faktycznie biorąc pod uwagę, dotychczasowe statystyki policyjne teren powiatu bieszczadzkiego należy uznać w porównaniu do innych do bardzo bezpiecznych. Jesteśmy już po zamknięciu sezonu letniego, gdzie jak wiemy w Bieszczadach wypoczywało bardzo dużo turystów. Ich bardzo duża ilość nie przyczyniła się jednak do poważnych zakłóceń porządku publicznego lub wysokiego wzrostu przestępczości. Z reguły mieliśmy do czynienia zazwyczaj z wykroczeniami porządkowymi lub związanymi z ruchem pojazdów lub ich parkowaniem w miejscach niedozwolonych.

G.B.: – Jakie ma Pan plany służbowe na nowym stanowisku i w nowym dla siebie środowisku?
Nadkom.  Piotr Mazur:
– Jeżeli chodzi o moje plany na nowym stanowisku, to oczywiście będę chciał co najmniej utrzymać dotychczasowy stan bezpieczeństwa, tak aby zarówno mieszkańcy powiatu bieszczadzkiego jak i odwiedzający go turyści mogli z czystym sumieniem powiedzieć że czują się bezpiecznie. Chciałbym, aby pełniący służbę dzielnicowi poświęcali więcej czasu ludziom i ich codziennym nawet drobnym problemom związanym z poczuciem bezpieczeństwa. Moja wizja w tym zakresie, jest zgodna z planami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, dlatego od 01 stycznia 2017 r. dzielnicowi mają być częściowo odciążeni od pracy biurowej. Stosunkowo dużo spraw zgłaszanych jest przez mieszkańców w związku z nieprawidłowym parkowaniem pojazdów na terenie Ustrzyk Dolnych. Rozwiązanie tej sprawy jest bardzo trudne z uwagi na położenie Ustrzyk Dolnych w dolinie pomiędzy dwoma wzniesieniami, gdzie nie ma jak rozbudować dalszej infrastruktury drogowej. Obecnie na terenie Ustrzyk Dolnych jest około 50 ulic, zaś rocznie przez okres ostatnich 5 lat rejestrowanych na terenie powiatu było średnio około 1200-1300 pojazdów, te proporcje sprawiają że drastycznie brakuje miejsc parkingowych, z tej przyczyny mieszkańcy czy też turyści parkują w miejscach niedozwolonych, co z kolei wywołuje sprzeciw innych mieszkańców. Policjanci podejmują w tym zakresie dość dużo interwencji, mam nadzieję że przy udziale władz samorządowych, uda się znaleźć jakieś racjonalne rozwiązanie w tym zakresie, choć zdaję sobie sprawę że sprawa z uwagi na ilość rejestrowanych co roku pojazdów wydaje się bardzo trudna. Drugą sprawą która jest uciążliwa dla mieszkańców Ustrzyk Dolnych, jest sprawa drobnego handlu przez obywateli Ukrainy, różnego rodzaju artykułami spożywczymi jak również alkoholem i papierosami, bez polskich znaków skarbowych akcyzy, na terenie praktycznie całych Ustrzyk Dolnych.  Są to ilości których przeniesienie przez granicę jest dozwolone, więc trudno jest na granicy np. służbie celnej odebrać te rzeczy które są następnie przedmiotem nielegalnego handlu. Niestety, istnieje dość duże zainteresowanie tego rodzaju towarami ze strony niektórych mieszkańców powiatu bieszczadzkiego i turystów, dlatego tam gdzie jest popyt jest i również podaż. Problem ten, pozostaje w szczególnym zainteresowaniu Policji i innych służb, podejmowane są różnego rodzaju działania zmierzające do wyeliminowania tego procederu, lub jego zminimalizowania. Intensywność tych działań będzie wzrastać. Należy zaznaczyć, że w sprawie tej zostały podjęte również dwie uchwały Rady Miasta i Gminy Ustrzyki Dolne, które miały na celu określenie miejsc wyznaczonych do handlu, i karanie osób handlujących w miejscach do tego niewyznaczonych. Niestety podjęte uchwały zostały zakwestionowane przez Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.
G.B.: – Co chciałby Pan przekazać - za naszym pośrednictwem – mieszkańcom?
Nadkom.  Piotr Mazur
– Jako nowo powołany Komendant Powiatowy Policji w Ustrzykach Dolnych, chciałbym przekazać mieszkańcom powiatu bieszczadzkiego, że dołożę wszelkich starań, aby poczucie bezpieczeństwa, jakie mam nadzieję obecnie odczuwają podniosło się na jeszcze wyższy poziom niż dotychczas. Pomimo stosunkowo niewielkiego stażu służby funkcjonariuszy w Komendzie Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych i niewielkiego doświadczenia, jestem przekonany, że dzięki ich zaangażowaniu, sumiennemu wykonywaniu przez nich obowiązków, oraz współpracy z samorządami lokalnymi, oraz mieszkańcami powiatu na różnych płaszczyznach, można osiągnąć założony cel.  
G.B.: – Bardzo dziękuję za rozmowę!
Nadkom.  Piotr Mazur
– Dziękuję i pozdrawiam mieszkańców pięknego powiatu bieszczadzkiego.

 

autor: msm


powiązane artykuły: