Ustrzyki Dolne
piątek, 15 maja 2020

Święto Straży Granicznej inne niż zawsze - FILM

Święto Straży Granicznej inne niż zawsze - FILM

W sobotę 16 maja obchodzimy Święto Straży Granicznej. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa zmieniła się formuła obchodów, ale funkcjonariusze jak co roku otrzymają awanse, odznaczenia i medale. Zobaczcie też film opowiadający o pracy bieszczadzkich funkcjonariuszy.

16 maja, zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Straży Granicznej. Jest to już 29. rocznica powołania formacji. W tym roku, z powodu pandemii obchody będą miały odmienną niż zazwyczaj formułę. - Ograniczą się do indywidualnych spotkań przełożonych z awansowanymi i wyróżnionymi funkcjonariuszami. Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG, generał brygady Robert Rogoz w trakcie wideokonferencji na ręce komendantów placówek oraz naczelników złoży gratulacje, podziękowania i życzenia – informuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu.

Z okazji Święta Straży Granicznej w korpusie oficerów awansowało łącznie 30 funkcjonariuszy, w korpusie chorążych 101 oraz 102 w korpusie podoficerów. Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, przyznawanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, odznaczono łącznie 20 funkcjonariuszy.

Złoty Medal otrzymali: nadinspektor Henryk Moskwa - Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie i płk SG Robert Kielar - zastępca komendanta BiOSG do spraw logistycznych. Ponadto 23 funkcjonariuszy otrzymało Odznakę Straży Granicznej, nadaną przez Komendanta Głównego Straży Granicznej. Jak co roku, w związku ze Świętem Straży Granicznej oraz ogólnopolską akcją „Na Straży Życia” - Honorowi Krwiodawcy należący do Klubu HDK PCK „VITA” przy Bieszczadzkim Oddziale SG planują oddać krew.

Na dzień 26 maja zaplanowana jest transmisja online mszy świętej z Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej w intencji Straży Granicznej. Tego dnia każdy z funkcjonariuszy i pracowników będzie miał możliwość zdalnego uczestnictwa w nabożeństwie.

W związku z 29. rocznicą powołania BiOSG, powstał krótki film pokazujący służbę strażników granicznych na Podkarpaciu. Zdjęcia do materiału zostały zebrane przed wystąpieniem pandemii koronawirusa.

 

fot. BiOSG

 

Święto Straży Granicznej inne niż zawsze - FILM
Święto Straży Granicznej inne niż zawsze - FILM
autor: oprac. paba
źródło: BiOSG