Ustrzyki Dolne
wtorek, 12 lutego 2019

Szkolenie skiturowe BiOSG na Połoninach - FILM

Szkolenie skiturowe BiOSG na Połoninach - FILM<br/>fot. scrn youtube BiOSG
fot. scrn youtube BiOSG

Bieszczadzki Oddział Staży Granicznej przeprowadził kolejną edycję szkolenia doskonalącego umiejętność poruszania się na skiturach przez funkcjonariuszy SG. Przy trudnych warunkach panujących zimą w Bieszczadach jest to często jedyny sposób dotarcia do odległych zakątków na granicy.

Ochrona granicy państwowej na bieszczadzkim odcinku wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale również odpowiednich umiejętności i charyzmy. Dlatego funkcjonariusze z górskich placówek SG w Ustrzykach Górnych, Wetlinie, Stuposianach i Czarnej Górnej, zimą poddawani są szczególnym sprawdzianom. 14 edycja szkolenia doskonalącego i utrwalającego umiejętność poruszania zimą w terenie górskim z wykorzystaniem nart typu SKI-TUR była skierowana właśnie do funkcjonariuszy z tych placówek.

5-dniowe szkolenie obejmowało zajęcia na stoku narciarskim w Ustrzykach Dolnych ale w większości w terenie, w warunkach codziennej służby na granicy. Swoje umiejętności doskonaliło 20 funkcjonariuszy SG. Szkoleniowcami byli strażnicy graniczni, posiadający uprawnienia instruktorów narciarstwa.

Ze względu na specyfikę służby w Bieszczadach, ważnym elementem szkolenia było doskonalenie i utrwalenie umiejętności przetrwania zimą w trudnym, górskim terenie. Funkcjonariusze mieli również zajęcia z zakresu nawigacji w warunkach ograniczonej widoczności, w warunkach nocnych, z zasad działania w hipotermii oraz z doskonalenia praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Zakres szkolenia obejmował doskonalenie kluczowych umiejętności, z naciskiem na bezpieczeństwo oraz efektywność. Co więcej, lokalizacja Bieszczadzkiego Parku Narodowego przy granicy państwowej powoduje, że narty są często jedynym narzędziem służących do patrolowania wybranych odcinków w czasie zimy.

 

autor: oprac.paba
źródło: BiOSG