Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 30 lipca 2018

Turcy, Ukrainiec oraz Syryjczyk zatrzymani na granicy

Turcy, Ukrainiec oraz Syryjczyk zatrzymani na granicy

W miniony weekend, w Bieszczadzkim Oddziale SG zanotowano dwa zdarzenia związane z nielegalnym przekroczeniem granicy. Strażnicy graniczni z Krościenka i Wojtkowej zatrzymali ośmiu obywateli Turcji oraz Ukraińca. W okolicach Korczowej zatrzymano Syryjczyka

W sobotę (28 lipca), partol Straży Granicznej zatrzymał w okolicach przejścia granicznego w Krościenku 3 obywateli Turcji (20, 21, 23 l.), którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy. Strażnicy graniczni podejrzewali, że zatrzymani to jedynie cześć grupy. Podjęto więc dalsze czynności, również z wykorzystaniem śmigłowca SG. Już po kilku godzinach funkcjonariusze zatrzymali w Krościenku renault typu bus na polskich numerach rejestracyjnych, którego kierowcą był 21-letni obywatel Ukrainy (studiujący w Polsce). W pojeździe podróżowało 5 mężczyzn w wieku 20-36 lat, którzy wspólnie z zatrzymanymi wcześniej cudzoziemcami nielegalnie przekroczyli granicę.

Obywatele Turcji, których tożsamość ustalono na podstawie tureckich dowodów osobistych (uprawniających zgodnie z przepisami do legalnego pobytu na Ukrainie) przyznali, że za przerzut do Unii Europejskiej zapłacili od 6 do 10 tys. dolarów. Celem ich wyprawy miała być Francja, Niemcy, Austria oraz Włochy. Wszyscy usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy i zostali przekazani na Ukrainę w ramach readmisji.

Organizator procederu - obywatel Ukrainy, który przyznał że zamierzał przewieźć nielegalnych imigrantów w głąb kraju, usłyszał zarzuty pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy wbrew przepisom.

Z kolei dzień wcześniej (27 lipca), patrol SG z placówki w Korczowej zatrzymał w jednej z przygranicznych miejscowości w gminie Radymno mężczyznę bez dokumentów tożsamości. W trakcie rozmowy okazało się, że jest to 21-letni obywatel Syrii, który również nielegalnie przekroczył tzw. zieloną granicę. Podróż przez Kazachstan, Rosję, Białoruś oraz Ukrainę rozpoczął 4 miesiące temu. Jego celem były Niemcy, gdzie rzekomo mieszka jego matka oraz młodszy brat. Cudzoziemiec został już przekazany z powrotem na Ukrainę.

W 2018 roku, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej zatrzymał ponad 100 cudzoziemców, którzy najczęściej z zamiarem przedostania się do krajów Europy Zachodniej przekroczyli granicę państwową wbrew przepisom.

FOT. BiOSG

 

Turcy, Ukrainiec oraz Syryjczyk zatrzymani na granicy
Turcy, Ukrainiec oraz Syryjczyk zatrzymani na granicy
autor: BiOSG