Ustrzyki Dolne
środa, 27 kwietnia 2016

Uczcili pamięć powstańca styczniowego

Powstaniec Styczniowy Tomasz Winnicki <br/>fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Członkowie Stowarzyszenia „Bieszczadzka Inicjatywa Narodowa” z Ustrzyk Dolnych uczcili pamięć płk. Tomasza Winnickiego ps. „Chmurski” powstańca styczniowego z 1863.

W poniedziałkowy wieczór 25 kwietnia, w podustrzyckim Jasieniu przy grobie płk. Tomasza Winnickiego ps. „Chmurski” spotkali się członkowie Stowarzyszenia „Bieszczadzka Inicjatywa Narodowa”, którzy oddali mu hołd w 133 rocznicę śmierci. Po mszy odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w intencji zmarłego powstańca i ojczyzny sylwetkę bohatera przybliżył Bogdan Augustyn. Nekropolia przy Sanktuarium w Jasieniu jest największym cmentarzem powstania styczniowego w naszym powiecie. Tuż obok pomnika św. Jana Pawła II stoi skromny obelisk płk. Tomasza Winnickiego, pod którym zebrani złożyli wieniec z kwiatów w barwach narodowych i zapalili znicz.

„Płk. Tomasz Winnicki „Chmurski” - ur. w 1828 roku, pracował, jako urzędnik w Warszawie, za przynależność do tajnej organizacji i udział w manifestacjach patriotycznych zesłany w 1862 roku na rok do guberni tambowskiej. Po powrocie włączył się w przygotowania do powstania i wszedł do Komitetu Centralnego Narodowego. Otrzymał trudne zadania - organizację policji narodowej i poczty obywatelskiej, z czego wywiązał się znakomicie i w krótkim czasie wielu członków przeniknęło do rosyjskiej administracji cywilnej i wojskowej. Poczta zaś utrzymywała łączność pomiędzy Rządem Narodowym, a zakonspirowanymi strukturami terenowymi. Z chwilą rozpoczęcia walk poprosił o przeniesienie do walczących oddziałów – był naczelnikiem powiatu rawskiego, razem z generałem Marianem Langiewiczem brał udział w walkach pod Małogoszczą i Pieskową Skałą. W bitwie pod Kobylanką został ranny - kartacz strzaskał mu część czaszki. Po powstaniu wrócił do Galicji i ostatnie lata spędził w Berehach Dolnych gdzie zaangażował się w poszukiwania ropy naftowej. Zmarł 25 kwietnia1883 r. Pochowany został na cmentarzu przy Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej w Jasieniu”.

 

„Śpiew chłopców polskich z r. 1863, autor: anonim

W imię Boga hej włościany!

Pójdźmy bronić kraj kochany.

Car za naszą pracę hula

 Nam własnego trza mieć króla,

Polaka i basta,

Chrobrego lub Piasta.

А czyśmy tо małe dzieci?

Czy to Polska cudze śmieci?

 Ву nam bruździł, jaki taki

Brał na Kaukaz parobczaki.

Czy Moskal czy Niemiec,

Сzy, jaki odmieniec.”

Uczcili pamięć powstańca styczniowego<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
Uczcili pamięć powstańca styczniowego<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
Uczcili pamięć powstańca styczniowego<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
autor: msm
źródło: https://pl.wikipedia.org/