Ustrzyki Dolne
środa, 17 maja 2017

Ustrzyki Dolne. Obrona Terytorialna zaprasza na spotkanie.

Ustrzyki Dolne. Obrona Terytorialna zaprasza na spotkanie.<br/>fot. WOT
fot. WOT

Osoby pełnoletnie - kobiety i mężczyźni mogą zapisać się do Wojsk Obrony Terytorialnej. Spotkanie z chętnymi do służby odbędzie się 23 maja w Ustrzykach Dolnych.

Wojskowy Komendant Uzupełnień w Sanoku oraz Dowódca sanockiego batalionu obrony terytorialnej zapraszają na spotkanie, w sprawie zasad pełnienia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. W spotkaniu mogą uczestniczyć wszystkie osoby pełnoletnie z terenu miasta i gminy Ustrzyki Dolne.

Pomysł powstania Obrony Terytorialnej wyszedł od ministra obrony Antoniego Macierewicza, a koncepcja powstania WOT została podpisana pod w 2016. Szkolenie ma trwać przez dwa dni w miesiącu, a z tego tytułu, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą dostawali 200 zł miesięcznie. Każdy z ochotników otrzyma też 300 zł miesięcznie za bycie w „stanie gotowości” do obrony kraju.

Obrona Terytorialna to nowa, piąta w kraju, formacja obronna. Ma się składać z 17 brygad, po jednej w każdym województwie, z wyjątkiem Mazowsza w którym powstaną dwie, bo jest największym województwem. Każda brygada ma liczyć 1,5 - 2,5 tysiąca żołnierzy. Na poziomie powiatu mają powstawać kompanie. W kompaniach powiatowych, żołnierze WOT mają się szkolić pod okiem oficerów zawodowych, ok. 30 dni w roku. Kompania działająca w powiecie ma liczyć ok. 100 osób.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby o końca 2017 r. WOT liczył od 35 tys. żołnierzy w czasie pokoju, do nawet 50 tys. żołnierzy na wypadek wojny. W czasie pokoju Obrona Terytorialna ma się składać również z kilkunastu tysięcy żołnierzy zawodowych. Według planów ministerstwa, pierwsze trzy brygady Obrony Terytorialnej powstaną na wschodzie kraju, w województwach: podkarpackim, podlaskim i lubelskim.

Spotkanie w Ustrzykach Dolnych odbędzie się we wtorek 23 maja o godzinie 16.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych.
Spotkanie skierowane jest osób pełnoletnich – mężczyzn, kobiet, osób pracujących bądź bezrobotnych uczniów, studentów.

 

autor: oprac.paba
źródło: MON