Ustrzyki Dolne
czwartek, 11 stycznia 2018

X Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu

X Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu<br/>fot. Organizatorzy
fot. Organizatorzy

Z ponad 60 miejscowości, w których zostanie uczczona pamięć Żydów pomordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej, w naszym regionie uroczystości odbędą się w Stefkowej, Cisnej, Ustrzykach Dolnych, Lesku oraz Zatwarnicy.

Dni ofiar holokaustu wrosły już w Podkarpacką tradycję i są wyrazem tolerancji i otwartości na różnorodność kulturową i wyznaniową. Tragiczne wydarzenia II wojny światowej, zaplanowana i precyzyjnie przeprowadzona akcja pacyfikacji ludności wyznania mojżeszowego przez Niemców, doprowadziła do likwidacji tej grupy społecznej i religijnej, która na Podkarpaciu w wielu miejscowościach stanowiła większość mieszkańców.

Dzisiaj niemymi świadkami bytności Żydów są nieliczne judaika, synagogi, cmentarze i miejsca masowych egzekucji dokonanych przez okupanta niemieckiego. Podkarpacie to również region, który zapisał się chwalebnymi czynami Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali swoich sąsiadów. Wielu z nich otrzymało medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata nadawany przez Instytut Jad Waszem.

Do obchodów Dni o Ofiarach Holokaustu włączyły się samorządy, stowarzyszenia, instytucje naukowe, instytucje kulturalne. Patronat honorowy nad przebiegiem uroczystości objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

W Bieszczadach inauguracja uroczystości będzie miała miejsce 22 stycznia w Stefkowej, gdzie o godzinie 10.00 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona 44 Żydom zamordowanym w czerwcu 1942 r.

Dzień później w Cisnej odbędzie się podsumowanie konkursu dotyczącego zebrania informacji na temat społeczności żydowskiej zamieszkującej gminę Cisna na przestrzeni wieków, a także prelekcja pt. Interkulturowość współistnienia na przykładzie historii rodziny Wasserów, ratującej Żydów podczas Holokaustu w Cisnej, autorstwa Beaty Wasser (Europa Universität Viadrina Frankfurt, Zentrum für Interdisziplinäre Polenstudien).

W tym samym dniu pamięć o ofiarach holokaustu uczczą również mieszkańcy Ustrzyk Dolnych. Cykl wykładów oraz prelekcji miedzy innymi Barbary Wójcik z PiMBP oraz Andrzeja Szczerbickiego odbędzie się w PiMBP. Tam też nastąpi otwarcie wystaw fotograficznych.

Na godzinę 16 zaplanowano zapalenie symbolicznego znicza pod tablicą upamiętniającą społeczność żydowską w Ustrzykach Dolnych (w przedsionku biblioteki) oraz modlitwę w intencji Żydowskiego Narodu.

24 stycznia w Kinie Końkret w Zatwarnicy odbędzie się pokaz pofestiwalowy filmów XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy 2017”.

25 stycznia w Lesku zaplanowano cykl imprez pod hasłem Wielokulturowość Bieszczadów na przestrzeni wieków–spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uczestnicy spotkań będą mieli okazję miedzy innymi  wysłuchać relacji świadka historii  Romualda Zwonarza, syna Józefa i Franciszki Zwonarzów –Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z Leska. O godzinie 12.00 w Sali widowiskowej BDK odbędzie się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Jerzego Wójcika.

Szczegółowy program obchodów Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

 

autor: ela