Ustrzyki Dolne
„Tęsknoty” Agnierszki Dusznik

„Tęsknoty” Agnierszki Dusznik

W Ustrzyckim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy ikon „Tęsknoty” Agnieszki Dusznik.

 

Agnieszka Dusznik urodziła się w 1985 roku w Sanoku, ale na stałe zamieszkała w Bukowsku. Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych w Krasnem na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dyplom broniła u profesora Kotkowskiego, ze specjalizacji grafika warsztatowa - druk wklęsły. Sztuką interesowała się od zawsze. Już w szkole podstawowej uczęszczała na lekcje malarstwa do znanych artystów sanockich m.in.: malarki Anny Pilszak oraz ikonopisarza Jerzego Wojtowicza.

Ukończyła również I stopień Szkoły Muzycznej w Sanoku w klasie skrzypiec, oraz studia licencjackie w zakresie sztuki muzycznej na PWZS w Sanoku. Jeszcze będąc w liceum rozpoczęła grę w zespole ludowym „Lisznianie” z Lisznej koło Sanoka.

Zamiłowanie do folkloru wzbudził w niej jej dziadek Edward Filipczak, jeden z założycieli zespołu, który ponad 40 lat grał w kapeli ludowej „Bukownianie” z Bukowska. Sama również uczy gry na skrzypcach. Przez trzy lata prowadziła zajęcia w Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej. Tam poznała wielu ciekawych ludzi, którzy pomogli jej w dalszym samorozwoju.

Już podczas studiów w Rzeszowie zainteresowała się pisaniem ikon, co stało się jej największą pasją a także sposobem na życie. Zgłębiając tajniki ikono pisarstwa, współpracowała również z pracownią Veraikon - Jadwigi Denisiuk w Cisnej. Założyła również własną pracownię w Bukowsku, gdzie na co dzień mieszka i tworzy.

Jest również wykładowcą na pobliskim Uniwersytecie Ludowym w Woli Sękowej, gdzie sama uczy pisania ikon. Poza muzyką ludową oraz pisaniem ikon Agnieszka maluje również obrazy olejne, tworzy grafikę itp. Jej kolejną pasją jest ogród gdzie może odpocząć i zebrać myśli.

ZDJĘCIA: Andrzej Górski/UDK

 

 

Zapraszamy naszych czytelników do przesyłania nam swoich zdjęć na adres redakcja@bieszczadzka24.pl ...