Wernyhora to muzyczne trio grające muzykę folkową o korzeniach sięgających karpackiego pogranicza Polski i Ukrainy. Zespół od 2020 r. zdobył szereg nagród muzycznych na festiwalach folkowych i world music min. I nagrodę na Festiwalu „Nowa Tradycja” (2021) a także dwukrotnie II nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku (2022, 2023). W 2023 r. grupa otrzymała nominację do nagrody Best New Talent przyznawanej przez europejską platformę festiwali word music UPBEAT.
Wernyhora występowała na licznych koncertach w Polsce i zagranicą. Zespół grał m.in. na scenach Etno Portu w Poznaniu, Festiwalu w Rudolstadt (DE), World Music Festiwal w Bratysławie (SK), Folkest Festival w San Daniele (IT) czy na Balkanik Festival w Bukareszcie (RO). Grupa wydała dwie płyty „Bojkowski głos Bieszczadu” oraz „Tolokę”. Za oba krążki zespół otrzymał II nagrodę Folkowy Fonogram Roku (2023, 2022) przyznawaną przez Polskie Radio w Warszawie.
Zespół wystąpi w składzie: Daria Kosiek – wokal, Adrianna Maria Kafel – instrumenty smyczkowe, Maciej Harna lira korbowa, handpan.
Koncert jest częścią polsko-ukraińskiego projektu „Granica, która łączy. Transgraniczne transfery kultury w dobie wojny”. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, Powiatu Lubaczowskiego i Województwa Podkarpackiego. „Granica, która łączy…” to projekt wyrastający z potrzeby odtworzenia oraz podtrzymywania transgranicznych i sąsiedzkich kulturowych związków i obustronnej współpracy na pograniczu polsko-ukraińskim. Trwająca od 2022 r. pełnowymiarowa wojna w Ukrainie niestety bardzo mocno ograniczyła dotychczasową transgraniczną współpracę w zakresie szeroko rozumianej kultury i dziedzictwa kulturowego. Projekt stawia sobie za cel powrócenie do przedwojennych kulturowych związków na poziomie regionalnym i zaktywizowanie współpracy na pograniczu polsko-ukraińskim. Za cel stawiamy sobie dotarcie z naszym projektem zarówno do odbiorców w Polsce jak i w Ukrainie.