Fundacja WWF Polska wspólnie z Centrum Bieszczadzkich Smaków Ursa Maior zorganizowali spotkanie, podczas którego zaprezentowano unikalne walory przyrodniczo - kulturalne rejonu Pogórza Przemyskiego i Gór Słonnych, gdzie projektowane jest powstanie Turnickiego Parku Narodowego.
Z tematyką wydarzenia w browarze Ursa Maior zapoznała zaproszonych gości rzeczniczka WWF Polska Katarzyna Karpa-Świderek. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać opowieści wybitnego znawcy tego regionu Stanisława Krycińskiego. Pisarz dał wykład o historycznych i bardziej współczesnych tajemnicach doliny Wiaru.
Następnie w plenerze zaprezentowano wystawę fotograficzną pt. „Tajemnice turnickich lasów”, gdzie wystawione były 42 wielkoformatowe zdjęcia wykonane przez czołowych polskich fotografów przyrody.
Ostatnią częścią spotkania był wyjątkowy koncert, który odbył się w kameralnej sali browaru Ursa Maior. Na scenie zaprezentował się zespół folkowy Orkiestra św. Mikołaja, który bez trudu złapał kontakt z publicznością, zapewniając wszystkim świetną zabawę przez niemal dwie godziny.
Jak mówią organizatorzy, zadaniem wystawy fotograficznej oraz prelekcji Stanisława Krycińskiego było unaocznienie jak piękne i bogate kulturowo są tereny Bieszczad i Pogórza Przemyskiego, z unikatową historią szerzej nie znaną w Polsce. Walory przyrodnicze tego regionu to istniejące tu duże fragmenty puszczy karpackiej, gdzie żyją wszystkie duże drapieżniki, gdzie jest duży dobrze zachowany kompleks leśny z licznymi rzadkimi gatunkami np. porostów i chrząszczy saproksylicznych, gdzie są miejsca gniazdowania rzadkich gatunków ptaków np. orła przedniego.
- My, jako WWF Polska, chcemy pomóc zachować dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Pogórza Przemyskiego - zapewnia Katarzyna Karpa-Świdrek z WWF Polska. - Chcielibyśmy by te tereny mogły rozwijać się w sposób zrównoważony, czyli z zachowaniem jego wyjątkowych zasobów. Uważamy, że takie podejście sprawi, że ludzie nie będą emigrować za pracą, zostaną tu, bo tu znajdą pracę i będą mogli się rozwijać i zakładać rodziny. Uważamy, że to teren nie do końca odkryty, a już na pewno niedoceniony. Pogórze Przemyskie, z całą swoją kulturą, historią pogranicza i przyrodą mogłoby się stać atrakcją turystyczną równą Bieszczadom. To czego potrzebuje to m.in. dobra oferta turystyczna, która prezentowała by atrakcyjność regionu - dodaje.
W spotkaniu wzięli też udział sołtysi sołectw z terenu gminy Ustrzyki Dolne, na którym zaplanowano powstanie Turnickiego Parku Narodowego.
FOT. TEOFIL USZAK