Ustrzyki Dolne
czwartek, 27 czerwca 2024

Co z ziemi wyrosło

Co z ziemi wyrosło

W tym roku Stowarzyszenie Miłośników Olszanicy i okolic podejmuje nowe wyzwanie i bierze się za realizację projektu pod nazwą „Co z ziemi wyrosło...”. Będą spacery i warsztaty zielarskie oraz konkurs na największą dynię w gminie Olszanica.

 


Głównym celem projektu jest oczywiście integracja społeczna mieszkańców. Chociaż mieszkamy na wsi wyjście na spacer do lasu wcale nie jest takie oczywiste, bo „trochę się nie chce”, a „trochę straszno” ze względu na dzikie zwierzęta, których coraz więcej nie tylko w lesie, ale także w obejściach domów. Drugim równie ważnym elementem jest zapoznanie się ze światem ziół i roślin, które możemy wykorzystać w domu. Obcowanie z naturą niezwykle korzystnie wpływa na rozwój każdego człowieka tak dorosłego jak i małego dziecka. Dlatego wycieczka po zielonej przestrzeni zróżnicowanej wiekowo grupy jest o wiele bezpieczniejsza, niż samotny spacer po lesie i może przynieść wiele dobrego, w dodatku w towarzystwie osoby prowadzącej zajęcia z zielarstwa, która będzie mówiła o roślinach, pokazywała je i uczyła jak je odnaleźć. Taka wycieczka może być rozwijająca, wiązać się ze świetną zabawą i doświadczaniem czegoś nowego.

Realizacja projektu będzie wiązała się z wieloma działaniami, najpierw zbieranie ziół i roślin, które wyrosły w lesie, potem podczas warsztatów ich suszenie i przerabianie na herbatki, syropy, nalewki czy maści wg zebranych przepisów od babć. Dosłownie wykorzystamy w projekcie wszystko co z ziemi wyrosło, to co w lesie, na łące i w ogrodzie, gdzie nie ma pestycydów, chemicznych środków ochrony roślin, wszystko naturalne, tam gdzie dzika natura daje dobroczynne „chwasty”.

Kolejnym elementem projektu będzie zabawa z „królową jesieni”, podczas której uczestnicy warsztatów poznają znakomity owoc jakim jest dynia. Dowiedzą się co można z niej zrobić, z czym łączyć, po czym sami będą gotować, smażyć, piec i rzeźbić dynię. Będą także mogli wyhodować dynię w swoich ogrodach, a potem wziąć udział w konkursie o miano największej dyni w gminie.

W dużej mierze realizacja naszego projektu przypadnie na okres wakacyjno- urlopowy, dlatego do naszego projektu będziemy zachęcać oprócz mieszkańców Olszanicy i okolic także turystów wypoczywających u nas.

Działania projektowe zakończymy festiwalem ziołowo-dyniowym, na którym będziemy prezentować dyniowe rzeźby, dyniowe smakołyki, a także wszystkie przygotowane przez nas ziołowe specyfiki. Podczas festiwalu odbędzie się konkurs wiedzy dla uczestników wydarzenia „Wszystko o dyni”, a także ogłoszenie wyników konkursu na największą dynie w gminie. Uczestnicy konkursów zostaną wyróżnieni nagrodami i specyfikami, które zostały wytworzone z ziół i roślin. Postaramy się by festiwal był kolorowy, zdrowy i radosny co zapewni praca w wielopokoleniowej grupie.

Projekt będzie realizowany dzięki finansowaniu ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacji Bieszczadzkiej-Ośrodka Działaj Lokalnie w Ustrzykach Dolnych oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego.

ZDJĘCIA: STOWARZYSZENIE MIŁOŚCNIKÓW OLSZANICY I OKOLIC

 

Co z ziemi wyrosło
Co z ziemi wyrosło
Co z ziemi wyrosło
Co z ziemi wyrosło
Co z ziemi wyrosło
Co z ziemi wyrosło
autor: Dorota Krzywdzik-Głazowska


powiązane artykuły: