Ustrzyki Dolne
środa, 26 czerwca 2024

Fałszywe prawa jazy zatrzymane

Fałszywe prawa jazy zatrzymane

Na podkarpackich przejściach granicznych funkcjonariusze SG ujawnili kolejne próby wykorzystania nieprawdziwych praw jazdy. Tym razem fałszywką posłużyła się obywatelka Ukrainy i Białorusin. Fałszywe dokumenty zatrzymano w Medyce i Krościenku.

 

Na przejściu granicznym w Medyce do odprawy na wyjazd z RP zgłosiła się 33-letnia Ukrainka. Cudzoziemka była kierowcą pojazdu, zatem skontrolowano także prawo jazdy. Przedstawiony ukraiński dokument od razu wzbudził wątpliwości mundurowych.

- Szczegółowa analiza potwierdziła fałszerstwo. Kobieta przyznała się do wykorzystania fałszywki i dobrowolnie poddała karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Dalszą podróż do Ukrainy kontynuowała w fotelu pasażera - informuje por. Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Z kolei w poniedziałek 24 czerwca, na przejściu granicznym w Krościenku strażnicy graniczni udaremnili próbę wykorzystania fałszywego prawa jazdy przez obywatela Białorusi. 36-letni cudzoziemiec zgłosił się do odprawy na wjazd do Polski. Dokument, którym się legitymował, był wydany rzekomo przez władze Białorusi, jednak mundurowi od razu wykryli oszustwo.

- Uprawnienia były w całości podrobione. Mężczyźnie postawiono zarzut wykorzystania fałszywego dokumentu, do czego się przyznał. Dobrowolnie poddał się karze grzywny w wysokości 2 tys. złotych - dodaje rzecznik BiOSG.

Ostatecznie ze względu na brak uprawnień i możliwości przekazania pojazdu do prowadzenia innej osobie, został zawrócony do Ukrainy.

Od początku 2024 roku strażnicy graniczni z Podkarpacia ujawnili już ponad 600 fałszywych dokumentów. W przeszło stu przypadkach były to fałszywe prawa jazdy. Większość z nich to podróbki dokumentów wydanych rzekomo w Ukrainie.

ZDJĘCIA: BiOSG

autor: oprac. paba
źródło: BiOSG