Ustrzyki Dolne
wtorek, 12 kwietnia 2016

Młodzieżowy Budżet Obywatelski - konsultacje

Młodzieżowa Rada Gminy<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz

Młodzieżowa Rada Gminy Ustrzyki Dolne wybrała swoje logo i przedyskutowała projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie konsultacji o Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim.

Młodzi radni zapoznali się z projektem uchwały Rady Miejskiej dotyczącym Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Urzędnicy przewidują, że kwota przeznaczona do dyspozycji młodzieży wyniesie 25 tys. zł. W ramach tej kwoty swe propozycje zadań będą mogły zgłaszać pięcio osobowe zespoły w wieku do 20 lat. W projekcie mogą uczestniczyć uczniowie ustrzyckich szkół, którzy nie mieszkają na terenie gminy, pod warunkiem, że w zespole zgłaszającym projekt co najmniej jedna osoba spełnia kryterium zamieszkania w Ustrzykach Dolnych. Grupy te mogą zgłaszać do komisji kwalifikacyjnej projekty które służyć będą wszystkim młodym mieszkańcom gminy. Radni wskazywali, że taki projekt nie może służyć tylko jednej szkole, czy jednej miejscowości, jak mówili np.: zakup sprzętu dla jednej ze szkół. Przyjęto zasadę, że w przypadku gdy zwycięski projekt nie wykorzysta całej kwoty przeznaczonej do budżetu młodzieżowego, pozostała część będzie mogła być przeznaczona na realizację kolejnego w rankingu projektu. Finansowanie kolejnego projektu musi zamknąć się w kwocie budżetowej. Radni występowali z propozycjami do burmistrza z wnioskami dotyczącymi ewentualnego zwiększenia kwoty w konkursie, tak by atrakcyjny dla młodych projekt zrealizować pomimo przekroczenia budżetu.  Wnioskowali o ewentualną możliwość przeniesienia niewykorzystanej w zwycięskim projekcie kwoty na konto kolejnego budżetu.

Projekty zgłaszane będą w okresie od 1 do 15 września, a do 15 października przeprowadzone byłoby głosowanie.
Podobnie jak w „dorosłym” budżecie obywatelskim nad przebiegiem procedury realizacji czuwać będzie 5 osobowa komisja, do której 3 osoby powoła burmistrz miasta, a dwie będą z młodzieżowej rady. Wstępnie radni wskazali na dwóch kandydatów Wiktorię Woźniak i Gabriela Binkowskiego. – Musimy dobrze przygotować się do naszego przedsięwzięcia. Jak sprawdziłem w internecie podobne, ale nie takie same inicjatywy realizowane były w Poznaniu i Piasecznie. Tam chodziło o sprzęt wartości tysiąca czy dwóch tysięcy. Taki jak nasz jest pierwszy w Polsce i musimy go przeprowadzić bardzo dobrze – apelował przewodniczący Młodzieżowej Rady.

Kończąc obrady Grzegorz Zaletański poinformował o przejściu do kolejnego etapu warsztatów fotograficznych zgłoszonych w ramach projektu „Akademia Aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”.

 

Rada obradujepodnowym logiem<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
Logo Młodzieżowej Rady Gminy Ustrzyki Dolne<br/>fot. Archiwum: MRG Ustrzyki Dolne
fot. Archiwum: MRG Ustrzyki Dolne
autor: msm


powiązane artykuły: