Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 24 czerwca 2024

Przekroczyli nielegalnie granicę. Podawali się za turystów.

Przekroczyli nielegalnie granicę. Podawali się za turystów.

Patrol Straży Granicznej z placówki w Krościenku zatrzymał trzech mężczyzn, którzy weszli do Polski w miejscu niedozwolonym. Zatrzymano też kobietę, która miała przewieźć cudzoziemców do Czech.

 


Do zdarzenia doszło 23 czerwca na odcinku polsko-ukraińskiej granicy ochranianym przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Krościenku. W rejonie przygranicznym mundurowi zatrzymali oraz wylegitymowali trzech mężczyzn. Okazało się, że są obywatelami Ukrainy, w wieku od 25 do 30 lat.

- Cudzoziemcy twierdzili, że przebywają w Bieszczadach w celach turystycznych i są zakwaterowani w pobliskim hotelu. Dodali, że razem z nimi jest też znajoma - informuje por. Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Mundurowi szybko znaleźli wspomnianą przez mężczyzn 27-letnią kobietę. W międzyczasie strażnicy graniczni znaleźli również miejsce nielegalnego przekroczenia polsko-ukraińskiej granicy. Ostatecznie zatrzymani przyznali się do tego, że do naszego kraju dostali się wbrew przepisom. Jak przyznali chcieli dotrzeć do Czech. Zatrzymana przez straż graniczną kobieta miała im pomoc w podróży na zachód.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

- Otrzymali też zakaz wjazdu do strefy Schengen na 3 lata i zostali przekazani z powrotem do Ukrainy w ramach umowy o readmisji. Z kolei cudzoziemka usłyszała zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy i także dobrowolnie poddała się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Otrzymała zakaz wjazdu do strefy Schengen na 5 lat i wróciła do Ukrainy – dodaje porucznik Zakielarz.

Od początku 2024 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali ponad 50 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli podkarpacki odcinek granicy z Ukrainy i Słowacji do Polski.

ZDJĘCIA: BiOSG

autor: oprac. paba
źródło: BiOSG


powiązane artykuły: