Ustrzyki Dolne
Orszak Trzech Króli - było radośnie!

Orszak Trzech Króli - było radośnie!

W poniedziałek, 6 stycznia, po drogach bieszczadzkich miasteczek i wsi przeszły Orszaki Trzech Króli. Orszak w gminie Ustrzyki Dolne, tradycyjnie ruszył spod Szkoły Podstawowej w Ustjanowej.

Orszak Trzech Króli w Ustjanowej zorganizowany był po raz szósty. W tym roku zorganizowała go parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ustjanowej Górnej, z ks. proboszczem Mirosławem Głazem. Zbiórka uczestników Orszaku odbyła się jak zwykle przez szkole.

Świętą Rodziną byli Państwo Terleccy z synem Antosiem, rola Trzech Króli przypadła natomiast: Pawłowi Banachowi, Dawidowi Fundaniczowi i Bogdanowi Czymczukowi. Szkoła Podstawowa w Ustjanowej przygotowała inscenizację „W domu Heroda”, w której wzięli udział uczniowie, pod opieką Danuty Kryckiej. Oprawę muzyczną przygotowała natomiast Marta Grzybowska.

Orszak Trzech Króli, to inaczej uliczne Jasełka, które organizowane są na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest w swoim charakterze do parad organizowanych w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata. Podczas Orszaku Trzej Królowie jadą ulicami miasta, rzucając dzieciom cukierki.

Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Polega na przejściu ulicami dzieci i królów, którzy zmierzają do stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze śpiewane są kolędy, wszyscy uczestnicy otrzymują śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony.

Orszak Trzech Króli wspiera Fundacja Orszaku Trzech Króli.

FOT. SP USTJANOWA - WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

Zapraszamy naszych czytelników do przesyłania nam swoich zdjęć na adres redakcja@bieszczadzka24.pl ...