Ustrzyki Dolne
czwartek, 22 czerwca 2023

Lutowiska. Targi Końskie wracają do kalendarza imprez.

Lutowiska. Targi Końskie wracają do kalendarza imprez.<br/>fot. ZYGMUNT KRASOWSKI
fot. ZYGMUNT KRASOWSKI

Parada koni, pokazy układania koni, pokaz tradycyjnej jazdy konnej, pokazy hodowlane, spacery z przewodnikiem, koncerty i zabawa taneczna - czekają 1 lipca na wszystkich miłośników Powojennych Targów Konnych w Lutowiskach.

 

 

Powojenne Targi Końskie w Lutowiskach, to otwarta jednodniowa impreza, organizowana corocznie w pierwszą sobotę lipca. Wydarzenie nawiązuje do czasów, gdy Lutowiska leżały prawie w centrum ówczesnego państwa polskiego.

- To właśnie tutaj krzyżowały się szlaki handlowe, prowadzące z Sanoka do Siedmiogrodu i z Przemyśla przez Przełęcz Użocką do Użgorodu. Tak dogodne położenie sprawiło, że król August III nadał Lutowiskom w roku 1742 przywilej organizowania 10 targów rocznie - przypomina Marek Sokół, dyrektor Gminnego Domu Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach, główny organizator imprezy.

Kontynuacja tradycji
Targi Końskie cieszą się ogromną popularnością - zarówno wśród lokalnej społeczności, jak i wśród licznie odwiedzających w sezonie letnim Bieszczady turystów. Ich ideą jest kontynuacja dawnych tradycji, popularyzacja i promocja wyjątkowego dla tego regionu dziedzictwa kulturowego.

To wydarzenie od kilkudziesięciu lat jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Bieszczadach. Wzbogaca lokalną ofertę kulturalną oraz doskonale integruje społeczność i służy krzewieniu regionalnych tradycji.

Parada koni, warsztaty i wycieczki
Impreza w wielu elementach odwołuje się do kultury Rusinów, Polaków oraz Żydów, którzy przez wiele wieków żyli wspólnie na tym terenie.

Targi rozpocznie barwna parada koni, główną ulicą Lutowisk, prowadzona przez orkiestrę dętą, która o godz. 11:30 ruszy pod Stanicy Kresowej w Chreptiowie na plac przy Chacie Floriana. W tym czasie mogą wystąpić utrudnienie w ruchu - organizatorzy proszą o wyrozumiałość.

Dodatkowo organizatorzy zaplanowali: prezentację górskich ośrodków turystyki jeździeckiej, pokazy końskie, warsztaty rękodzielnicze ginących zawodów, degustację jadła regionalnego, koncerty muzyczne, spacer szlakiem Ekomuzeum „Trzy kultury” z przewodnikiem oraz targi rękodzieła ludowego i artystycznego.

Miłośnicy imprezy z niepokojem czekali czy w tym roku uda się ją zorganizować, ponieważ w poprzednich latach - z powodu pandemii korona wirusa i braku pieniędzy Targi odwołano. Na organizację tegorocznej edycji, udało się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

Zapraszamy na godz. 10:00, w sobotę 1 lipca do Lutowisk.

ZDJĘCIA: ZYGMUNT KRASOWSKI / LUTOWISKA.PL - CAŁA GALERIA TUTAJ

autor: oprac. paba


powiązane artykuły: