Szczaw to roślina, która ma właściwości lecznicze oraz była i jest wykorzystywana w medycynie ludowej.
Warto wiedzieć - kobylak wzmacnia osoby osłabione, szczególnie z blednicą, kobiety wyczerpane obfitymi miesiączkami oraz osoby po przebyciu chorób zakaźnych. Poprawia samopoczucie, znosi reakcje autoagresji immunologicznej i objawy alergiczne. Wzmaga wydzielanie żółci i soku trzustkowego.
Uwaga! Nie jest natomiast wskazany przy kamicy moczowej, szczególnie gdy kamienie powstają z soli kwasu szczawiowego.
Zastosowanie w medycynie ludowej
Korzeń szczawiu stosowany jest w zatruciach pokarmowych, biegunkach, infekcyjnych wirusowych i bakteryjnych. Nadmiernej fermentacji, wzdęciach, także w niedokrwistości i utracie krwi.
Sproszkowanego korzenia używa się jako zasypki na powierzchniowe rany i owrzodzenia. Używano go także do czyszczenia zębów, szczególnie przy krwawieniach, stanach zapalnych dziąseł i szkorbucie (gnilcu).
Przeciwskazania
Nie wolno kobylaka podawać kobietom ciężarnym i karmiącym. Szczaw nadużywany i przedawkowany staje się niebezpieczny. Przede wszystkim szczawiany mogą odkładać się w nerkach i pęcherzu moczowym sprzyjając powstawaniu kamicy moczowej (szczawian wapnia). Zbytnie absorbowanie wapnia przez związki szczawianowe może spowodować odwapnienie kości i zaburzenia kurczliwości mięśni (hipokalcemia). Nadmierne ilości antrachinonów i szczawianów wywołują ostrą, długotrwałą biegunkę, zaburzenia wodno-elektrolitowe i kwasowo-zasadowe organizmu.
Z pozdrowieniami Niezłe Ziółko
Ziołami zajmuję się od dziecka. Zawsze interesowało mnie jak to się dzieje, ze wypijemy herbatkę i już pomaga. Potem poznałam tajemnicze legendy i podania na temat czarodziejskich mocy roślin. Zioła zbieram, suszę i przetwarzam. Robię gotowe mieszanki ziołowe i preparaty takie jak: maceraty olejowe, glicerynowe, alkoholowe i inne. Z nich kolejno: maści, kremy, toniki i nie tylko. Skończyłam studia podyplomowe w PWSZ Krośnie na kierunku: „Towaroznawstwo zielarskie, kosmetyczne i żywności funkcjonalnej”, a moim promotorem był dr Henryk Różański. Dla osób chętnych dowiedzieć się czegoś więcej prowadzę bloga: www.niezleziolkobieszczad.blogspot.com. Zioła to moja pasja.