Ustrzyki Dolne
środa, 28 sierpnia 2019

70. lat LKS Olszanica

70. lat LKS Olszanica <br/>fot. FB/Poseł Piotr Uruski
fot. FB/Poseł Piotr Uruski

Pod koniec sierpnia Ludowy Klub Sportowy w Olszanicy świętował 70-lecie swojego powstania. Należy pamiętać, że klub wyróżniał się nie tylko sekcją piłkarską ale też kolarską, szachową, tenisa stołowego i podnoszenia ciężarów.

Ludowy Klub Sportowy w Olszanicy powstał na przełomie lat 1949 - 1950. Inicjatorem powołania klubu był jego późniejszy wieloletni prezes, wiceprezes i kierownik drużyny piłki nożnej, najbardziej zasłużony działacz LZS „Pomowiec” Olszanica - Teofil Nanaszko.
Największe sukcesy sekcji piłki nożnej w LKS Olszanica, to lata 1981-1999. O drużynie LKS „Pomowiec” zaczęło być głośno za sprawą rozgrywek w klasie B, A, oraz O na szczeblu Okręgu Podkarpacia w wyżej wymienionych latach.

Oprócz sekcji piłki nożnej w LZS istniała również sekcja kolarstwa, która została utworzona jesienią 1964 r., trenerem wówczas był Stanisław Piekarz. Największym sukcesem kolarzy z Olszanicy było zajęcie I miejsca na Drużynowych Mistrzostwach okręgu 1966 r. Zawodnicy LZS „Pomowiec” startowali w wielu wyścigach zarówno okręgu rzeszowskiego jak i w wyścigach ogólnopolskich.
W kolarstwie wyróżniającymi się klubowymi zawodnikami byli: Ryszard Bażycki, Wojciech Chmielowski, Andrzej Imasa, Emil Kozicki, Andrzej Krupski, Jerzy Kudlik, Jacek Makarczak, Henryk Pałasz, Stanisław Piekarz, Leszek Ryniak, Roman Sławiński, Tadeusz Szmyd, Józef Szpak i Mieczysław Zieliński.

Należy też pamiętać o sekcji podnoszenia ciężarów, która powstała w 1967 r., a już 1969 r. Stanisław Krawczyk zdobył II miejsce w Mistrzostwach Polski w wadze piórkowej, a w 1971 r. Leon Terefeńko zdobył Mistrzostwo Polski również w wadze piórkowej.
W podnoszeniu ciężarów wyróżniali się: Władysław Bandrowski, Stanisław Barnaś, Andrzej Bendkowski, Edward Bendkowski, Leon Błachuta, Władysław Bulwan, Henryk Ciombor, Bogdan Grad, Mieczysław Grześ, Edward Klaczka, Adam Latusek, Julian Nycz, Aleksander Mitrega, Daniel Mycyk, Marian Różycki, Roman Sławiński, Romuald Starosta, Stanisław Terefeńko i Mieczysław Zieliński.

Przez wiele lat działała także w klubie sekcja tenisa stołowego, prowadzona przez Tadeusza Maciejewskiego nauczyciela w miejscowej szkole, tutaj spore sukcesy odnosili zawodnicy: Ewa Bassara, Zbigniew Granatowski, Bogdan Jakiel, Bogdan Maciejewski, Tomasz Maciejewski, Jolanta Piszczek, Artur Śmietana oraz Elżbieta Wójs.

Na koniec słów kilka o sekcjo szachowej, którą od wielu lat zarządzał Marian Feresztyn. Szachy w Olszanicy od zawsze miały się dobrze. Klub w Olszanicy był organizatorem wielu turniejów szachowych, nawet w randze międzynarodowej, czego przykładem były Międzynarodowe Turnieje Szachowe organizowane w ramach obchodów Dni Gminy Olszanica. Obecnie sekcja szachowa liczy około 40 zawodników w wieku szkolnym, których opiekunką jest Marta Sykała oraz sekcja seniorów, działająca pod okiem Stanisława Hujdusa, który ma na swoim koncie również spore sukcesy.

LKS Olszanica w czasie swojej działalności odgrywał i nadal odgrywa istotną rolę w kształtowaniu charakterów młodych ludzi w Olszanicy jak i w całej gminie Olszanica. Wychowuje dzieci i młodzież zapewniając im dostęp do kultury fizycznej, integruje środowisko wiejskie i promuje zdrowy styl życia oraz aktywny sposób spędzenia wolnego czasu.

Wśród gości z okazji 70. rocznicy powstania LKS Olszanica znaleźli się: Mieczysław Golba - Senator RP, Prezes PZPN w Rzeszowie, Piotr Uruski - Poseł na Sejm RP, Krzysztof Zapała – wójt Gminy Olszanica, Janusz Haftek – wicestarosta Powiatu Leskiego, Marek Małecki – przewodniczący Rady Powiatu Leskiego, Bogusław Szczurek- Przewodniczący Komisji Odznaczeń PZPN w Rzeszowie, Józef  Krzywonos – Prezes PZLZS w Rzeszowie, Andrzej Matejski – Sekretarz Rady Województwa LZS w Rzeszowie, Wojciech Sokołowski - Prezes OZPN w Krośnie, radni Rady Gminy Olszanica, ks. Tomasz Surmacz, Wojciech Orłowski - dyrektor szkół prowadzonych przez gminę Olszanica, zawodnicy, działacze i sympatycy LKS Olszanica.

 

70. lat LKS Olszanica <br/>fot. arch. Mariana Pałasza
fot. arch. Mariana Pałasza
70. lat LKS Olszanica <br/>fot. FB/Poseł Piotr Uruski
fot. FB/Poseł Piotr Uruski
70. lat LKS Olszanica <br/>fot. FB/Poseł Piotr Uruski
fot. FB/Poseł Piotr Uruski
70. lat LKS Olszanica <br/>fot. arch. Mariana Pałasza
fot. arch. Mariana Pałasza
70. lat LKS Olszanica <br/>fot. arch. Mariana Pałasza
fot. arch. Mariana Pałasza
autor: MP