Ustrzyki Dolne
piątek, 10 lipca 2020

Biegnij przez Kamień Dwernik

Biegnij przez Kamień Dwernik<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

Jeszcze dziś do północy można się zapisywać na Bieg Charytatywny Kamień Dwernik Trail, który w najbliższą niedzielę odbędzie się w Bieszczadach. Trasa biegu prowadzi przez górę Kamień Dwernik, a w trakcie imprezy będą zbierane pieniądze dla chorego chłopca - Huberta Rymarczyka z Ustrzyk Dolnych.

Przed nami czwarta edycja biegu Kamień Dwernik Trail, którego trasa prowadzi z Dwernika przez szczyt góry Kamień Dwernik, do Zatwarnicy i z powrotem. Głównym zamierzeniem tej imprezy jest zbiórka pieniędzy dla chorych dzieci mieszkających w naszym regionie. W ubiegłym roku organizatorzy przekazali cały dochód z wpisowego oraz licytacji  na rehabilitację Mai z Ustrzyk Górnych, a teraz cały dochód zostanie przekazany dla Huberta Rymarczyka z Ustrzyk Dolnych.

- Jesteśmy oczywiście przygotowani do nowych wymogów sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa. Wszystko uzgodniliśmy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Ustrzykach i impreza jest przygotowana zgodnie z ich wytycznymi – mówi Adam Kapral, jeden z organizatorów biegu. - Niestety z powodu epidemii musieliśmy zrezygnować z szeregu atrakcji, które co roku towarzyszyły tej imprezie. Dodatkowo 12 lipca odbywa się też II tura wyborów prezydenckich, w związku z tym nie będziemy mogli skorzystać ze świetlicy w Dwerniku, a właśnie tam w niedzielę będzie się odbywać głosowanie. Ale z tym sobie jakoś poradziliśmy, a nasi biegacze będą mogli zagłosować na miejscu.

Dla biegaczy przygotowano dwie trasy – pierwszą pętlę o długości 21 km prowadzącą przez szczyt Kamienia Dwernik do najwyższego wodospadu w Bieszczadach w Zatwarnicy i powracającą do Dwernika, oraz drugą o długości 10 km prowadzącą na szczyt Kamienia Dwernik i z powrotem do Dwernika. - Mam nadzieję, że trasy zdążą wyschnąć po ostatnich ulewach, a jak nie to znów będziemy skazani na słynne bieszczadzkie błoto, które tak wszyscy uwielbiamy – żartuje Adam. - Emocji na pewno nie zabraknie.

- Zapraszamy wszystkich serdecznie do udziału w imprezie, bo cel jest szczytny. W tym roku biegamy dla Huberta Rymarczyka z Ustrzyk Dolnych, który jest chory na autyzm – mówi Adam.

Hubert urodził się jako zdrowe dziecko. Kiedy ukończył półtora roku, pojawiły się podejrzenia, że może być chory, ale i rodzina, i lekarz pediatra uspokajali rodziców, że wszystko jest okej. Jednak po ukończeniu przez Huberta dwóch lat pojawiły się drgawki gorączkowe z utratą przytomności (podejrzewano epilepsję), a konsekwencją było szereg badań, łącznie z rezonansem magnetycznym i EEG. Był pod stałą obserwacją poradni neurologicznej. Kiedy skończył trzy lata, zdiagnozowano u niego autyzm wczesnodziecięcy, zaburzenia integracji sensorycznej, nadpobudliwość ruchową, deficyt koncentracji uwagi, napadowość w zachowaniu, zaburzenia czucia, nadwrażliwość słuchową, zmniejszoną wrażliwość na ból.

Rodzice marzą by był samodzielny. Chodzą na terapię z psychologiem, z logopedą, pedagogiem, fizjoterapeutą. Szukają też sposobów mniej konwencjonalnych, bo widza że na Huberta dobrze wpływa kontakt ze zwierzętami. Uczestniczą więc w hipoterapii – terapii z koniem, uczęszczają na specjalistyczną dogoterapię - terapii z psem oraz w delfinoterapi – terapia z delfinami.

WIĘCEJ TUTAJ

Program Zawodów – 21 lipca 2020 - Dawny Park Konny - Remiza OSP w Dwerniku
8:00 - 9:30 - Praca Biura Zawodów
9:45 - odprawa zawodników
10:00 - start Kamień Dwernik Trail - trasa 21 km
10:15 - start Kamień Dwernik Trail - trasa 10 km
12:45 - zamknięcie Mety - trasa 10 km
14:00 - zamkniecie Mety - trasa 21 km
14:25: - dekoracja zawodników

 

autor: paba


powiązane artykuły: