Ustrzyki Dolne
czwartek, 22 lutego 2024

Chłopi, Kos czy Zielona Granica - który polski film otrzyma nagrodę Orły 2024?

Chłopi, Kos czy Zielona Granica - który polski film otrzyma nagrodę Orły 2024?

Polskie Nagrody Filmowe "Orły" przyznawane są od 1999 roku i mają na celu promocję krajowej kinematografii, a także uhonorowanie tych produkcji, które zasługują na szczególne wyróżnienie. Co ciekawe, konkurs ten obejmuje aż 20 poszczególnych kategorii, podkreślając ogromną rolę wszystkich składników doskonałego kina - w tym między innymi charakteryzacji, kostiumów lub samego scenariusza. Tegoroczna edycja będzie jednak niezwykle emocjonująca, a wszystko za sprawą 3 kluczowych kandydatów. O jakich filmach mowa?

Kos

Pierwszym pretendentem jest "Kos", czyli film przedstawiający perypetie rozpoczęcia insurekcji kościuszkowskiej. Warto podkreślić, że ekranizacja nie skupia się wyłącznie na aspektach historycznych, ale oferuje interesujące i porywające kino akcji.

Tak nietypowy format opowieści został zauważony przez ekspertów, o czym świadczy spora ilość otrzymanych nominacji do Polskich Nagród Filmowych "Orły". Dzieło Pawła Maślony uzyskało aż 16 wyróżnień, zapewniając projektowi pozycję lidera pod tym względem - nominacje dotyczyły między innymi reżyserii, głównej roli męskiej, muzyki, drugoplanowej roli kobiecej, a także montażu lub scenografii. Jednak, walka o prestiżową nagrodę wciąż trwa, bowiem "Kos" musi zmierzyć się z bardzo poważnymi oponentami.

Chłopi

Tytułowa propozycja opisuje funkcjonowanie chłopskiej społeczności, również w kontekście przemijających pór roku. Należy podkreślić, że film jest ekranizacją czterotomowej epopei Władysława Reymonta, za którą otrzymał on Nagrodę Nobla. Jednak sam film zachwyca także sposobem produkcji. Dlaczego?

Wykorzystano tutaj bowiem specjalną technikę malarskiej animacji. To oznacza, że każdy kadr filmu musiał zostać poddany wspomnianemu procesowi, a następnie zmontowany od nowa. Tak ogromna troska o detale i nietypowy sposób ukazania historii sprawia, że widz otrzymuje do dyspozycji naprawdę niecodzienny przykład kinematografii.

W związku z tym "Chłopów" nie mogło zabraknąć na liście nominacji Polskich Nagród Filmowych Orły 2024. Przedsięwzięcie jest okazją do zdobycia nagrody za główną rolę kobiecą, odkrycie roku, muzykę, dźwięk, kostiumy, a także drugoplanową rolę kobiecą. Czas jednak na przedstawienie trzeciego kandydata!

Zielona granica

Film w reżyserii utytułowanej Agnieszki Holland został wyróżniony na arenie międzynarodowej. Poza sześcioma nominacjami do Polskich Nagród Filmowych Orły 2024, produkcja zakwalifikowała się także do 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Jest to zatem doskonały dowód na spore szanse zdobycia nagrody podczas nadchodzącego konkursu.

W tym przypadku fabuła inspirowana jest kryzysem migracyjnym, który miał miejsce na granicy Polski oraz Białorusi. "Zielona granica" ma szansę zdobycia gratyfikacji za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, zdjęcia oraz główne role - kobiecą oraz męską.  

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2024 - podsumowanie

Próba odgadnięcia finalnego zwycięzcy tak prestiżowego konkursu filmowego jest niezwykle trudna, a wręcz niemożliwa. Każdy obraz przedstawia bowiem unikalną historię, która utrzymuje widza w napięciu do ostatnich sekund pokazu. Jeśli jednak pasjonujesz się kinematografią i chcesz sprawdzić swoją intuicję - legalne zakłady zapewnią niezapomniane emocje oraz możliwość szybkiej poprawy domowego budżetu!