Ustrzyki Dolne
piątek, 20 stycznia 2023

E PIT rozliczenie 2022. Jak rozliczyć PIT 11 od pracodawcy?

E PIT rozliczenie 2022. Jak rozliczyć PIT 11 od pracodawcy?

Rozliczenie PIT jest jednym z najważniejszych obowiązków podatkowych w roku. Warto zmierzyć się z nim bez zbędnej zwłoki, kiedy tylko otrzymamy PIT-11 od pracodawcy. Im szybciej rozliczymy PIT, tym szybciej otrzymamy (jeśli nam przysługuje) zwrot nadpłaconego podatku. Dzisiaj dysponujemy szeregiem narzędzi, które pomagają nam rozliczyć PIT. 

Rozliczenie PIT 2022 - do kiedy?

Na PIT 37 urząd skarbowy czeka zawsze do końca kwietnia następnego roku po rozliczanym roku podatkowym. Warto jednak zawsze sprawdzić do kiedy rozliczenie PIT 2023 należy złożyć, ponieważ w nadchodzącym roku 30 kwietnia wypada w niedzielę, co oznacza (uwzględniając święto 1 maja), że na spełnienie obowiązku przesłania rozliczenia PIT mamy czas do 2 maja 2023 roku. Niezależnie jednak od tego rozliczenie PIT do kiedy trzeba złożyć, warto to zrobić możliwie wcześnie. Szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni, jak prezentuje się kwestia zaliczek zapłaconych na podatek. Obecnie mamy tak dużo narzędzi pomagających nam w spełnieniu tego zadania, takich choćby jak e deklaracje, że nie warto zupełnie odkładać tego zadania w nieskończoność. Nie warto zwlekać z rozliczeniem i zapłaceniem podatku. Kalkulator odsetek podatkowych bardzo dobrze pokazuje, jak wysokie koszty ponosimy za zwłokę w spełnieniu tego typu obowiązku. Zupełnie się to nam więc nie opłaca. Nawet jeśli wiesz, że do zapłacenia jest wysoki podatek, lepiej go rozliczyć, a następnie ubiegać się np. o jego rozłożenie na raty.

PIT 11 i PIT 11a - jak rozliczyć?

Rozliczenie PIT 11 nie jest szczególnie trudne. Dokument ten wypełnia pracodawca, a więc organ, który nie tylko wypłaca nam pensję, ale również w naszym imieniu odprowadza składki społeczne, emerytalne i zdrowotne, a także płaci zaliczki na podatek, ma obowiązek przekazać nam do końca lutego 2023 roku. W tym samym czasie dokument ten musi trafić do US. PIT 11 i PIT 11a jak rozliczyć? Zeznanie PIT 11 stanowi podstawę do rozliczenia PIT37 online lub PIT 36. Podatnik ma obowiązek przenieść na właściwy dokument dane otrzymane od pracodawcy, ponieważ to one stają się podstawą rozliczeń. Jeśli masz kilka źródeł dochodu, zeznanie PIT stanowi sumę PIT 11, które otrzymujesz od pracodawców. W przypadku PIT 36 mowa o osobach, które pracują na umowę o pracę i jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą, natomiast wszystko rozliczają łącznie na jednej, ogólnej skali podatkowej. W przypadku działalności opodatkowanej podatkiem liniowym 19%, dochody z umowy o pracę, zlecenia, dzieła rozliczasz przez PIT 37, a z działalności przez PIT 36L. Więcej dowiesz się na: https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/

Rozliczenie podatku przez internet

Rozliczenie PIT przez profil zaufany to obecnie jedna z możliwości, gdzie można rozliczyć PIT. Ministerstwo Finansów uruchomiło kilka lat temu instrument, który pozwala na bardzo szybkie i wygodne rozliczenie PIT37. Podstawę stanowi tutaj PIT 11 właśnie: e deklaracje dostępne przez stronę podatki.gov.pl powstają na podstawie rozliczeń PIT 11 nadesłanych do US przez pracodawców. Rozliczenie PIT profil zaufany znacznie ułatwia, ponieważ jeśli nie masz żadnych odliczeń, nie korzystasz z ulg, to wystarczy, że sprawdzisz poprawność danych przedstawionych przygotowanej e deklaracji i to w zupełności wystarczy. Musisz przejrzeć, zaakceptować i wysłać. Jeszcze do niedawna wszystkie umowy były liczone osobno, więc jeśli źródeł dochodu było więcej, trzeba było wszystko samemu sumować, dzisiaj nawet to robi za ciebie program. Czy to jednak zawsze jest opłacalne?

Na jakiej stronie rozliczyć PIT?

Na pytanie, gdzie można rozliczyć PIT, możesz jednak odpowiedzieć nieco inaczej. Zamiast strony gov z podatkami, możesz postawić na program, który umożliwi ci wprowadzenie do formularza odliczeń od dochodu, a także stosowanych ulg. W podobny sposób można rozliczyć nie tylko PIT37 online, lecz także PIT 36, czyli rozwiązać sytuację prowadzenia działalności i otrzymywania dochodów z umowy. Takie rozliczenie PIT 11 z pomocą programu oferowanego np. przez PITax, jest wyjątkowo korzystne. Narzędzie gwarantuje ci poprawność obliczeń, kontrolę, czy wszystkie niezbędne dane zostały podane, łatwość wysyłki. W analogiczny sposób możesz wypełnić PIT 28 elektronicznie. Rozliczenie ryczałtu przez PIT 28 online również jest stosunkowo proste. Z elektronicznych programów korzystają w końcu także biura księgowe czy osoby odpowiedzialne za rozliczenia podatkowe w firmach. Rozliczenie podatku przez internet to wygodne rozwiązanie dla wszystkich.

Zeznanie PIT — o czym warto pamiętać?


Za PIT 37 urząd skarbowy będzie rozliczać ciebie, jeśli więc jakiekolwiek dane w PIT 11 twoim zdaniem się nie zgadzają, PIT 37 online czy PIT 36 powinieneś uzupełnić zgodnie ze swoją wiedzą i przekonaniem. Warto także pamiętać, że będąc emerytem lub rencistą, także mamy obowiązek rozliczenia PIT. W takim przypadku od organu rentowego, ZUS-u lub KRUS-u otrzymamy druk PIT 11A. Także i on powinien zostać przez nas włączony do rozliczenia. Czasami będziemy rozliczać się wyłącznie na podstawie PIT 11A, natomiast osoby, które po przejściu na emeryturę będą podejmowały aktywność zawodową, otrzymają również PIT 11.