Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 24 kwietnia 2023

Lustrzanka dla amatora fotografii - jaki aparat na początek?

Lustrzanka dla amatora fotografii - jaki aparat na początek?

Mimo ogromnej popularności fotografii mobilnej, nie wszyscy preferują robienie zdjęć tylko telefonem. Wciąż jest popyt na aparaty cyfrowe, w tym lustrzanki. Cenią je nie tylko profesjonaliści utrzymujący się z robienia zdjęć, jak reporterzy czy fotografowie ślubni, ale też amatorzy pasjonujący się fotografią. Jaka lustrzanka będzie dobra? Zobacz najważniejsze cechy takiego aparatu.

Czym się charakteryzuje lustrzanka cyfrowa?

Zakup lustrzanki powinien być świadomą decyzją, a nie przypadkowym wyborem. To specyficzny rodzaj aparatu, różniący się parametrami i sposobem użytkowania od aparatów kompaktowych i bezlusterkowców. Kupując lustrzankę, przygotuj się na to, że aparat będzie duży i ciężki, a korzystanie z niego będzie wymagało doskonalenia swoich umiejętności i przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu fotografii. Lustrzanki to dobra opcja dla prawdziwych pasjonatów fotografii, którzy chcą się stale rozwijać, aby doskonalić swoje prace. Korzystając z lustrzanki, należy manualnie regulować ustawienia aparatu, aby osiągać najlepsze efekty. Właściwe dobranie trybu ekspozycji, ostrości czy balansu bieli zdecyduje o tym, jak właściwie będzie wyglądać zdjęcie.

Wybór lustrzanki – najważniejsze cechy

Masz pewność, że chcesz kupić lustrzankę? W takim razie należy przyjrzeć się najważniejszym cechom opisującym konkretny aparat.

  • Ergonomia – to, czy urządzenie dobrze leży w dłoni, w dużej mierze wpływa na komfort fotografa. Przed zakupem warto przymierzyć aparat, zobaczyć czy odpowiada ci wielkość wyświetlacza, rozmieszczenie przycisków i wielkość całej konstrukcji. Niektórym zależy na tym, żeby mieć na przykład odchylany ekran umożliwiający złapanie innej perspektywy.
  • Autofocus – od tego elementu zależy, czy uda się złapać właściwą ostrość. Będzie mieć szczególne znaczenie przy próbie uchwycenia obiektów w ruchu. Dobry autofocus powinien mieć dużą liczbę punktów ostrości, które są rozmieszczone na jak największej powierzchni kadru. W tańszych lustrzankach znajdziesz dziewięć punktów ostrości, w tych droższych nawet 79!
  • Właściwy zestaw obiektywów – w komplecie z lustrzanką będzie jeden lub dwa obiektywy. Zakup każdego następnego to dodatkowy koszt – i to nie mały! Dlatego należy zwrócić uwagę, czy zestaw startowy spełnia oczekiwania, które stawiasz przed aparatem.
  • Szybkość zdjęć seryjnych – ten parametr określa, ile zdjęć aparat będzie mógł wykonać po naciśnięciu spustu migawki. Im więcej fotografii uda się zrobić, tym większa szansa na uchwycenie idealnego momentu!
  • Jakość nagrywanego video – inwestując duże pieniądze w aparat cyfrowy, dobrze mieć na uwadze nie tylko zdjęcia, ale też nagrywanie filmów. Idealnie, jeśli wybrana lustrzanka cyfrowa poradzi sobie z płynnymi nagraniami nie tylko w Full HD, ale również w szeroko rozpowszechnionym formacie 4K.

To właśnie te elementy będą kluczowe przy wyborze lustrzanki. Inne parametry, takie jak wielkość matrycy mierzona w megapikselach, to sprawy drugorzędne, którymi nie należy zaprzątać sobie głowy.

Ile kosztuje dobra lustrzanka?

Trzeba przyznać, że fotografia nie jest tanim hobby. Lustrzanki cyfrowe kosztują od 2000 zł nawet do 8000 zł. Nie jest to jednak koniec wydatków. Jeśli zależy ci na idealnych ujęciach w różnych okolicznościach, pewnie sięgniesz także po dodatkowe akcesoria – przede wszystkim obiektywy, ale również przydatny statyw, dodatkowy akumulator, kartę pamięci, torbę albo plecak do przenoszenia. Wchodząc w świat fotografii cyfrowej, trzeba być przygotowanym na odpowiednie inwestycje. Chcąc oszczędzać już na starcie, przy zakupie aparatu, można się rozczarować na dalszym etapie.

Sprawdź najlepsze aparaty cyfrowe w sklepie MediaMarkt i przeczytaj recenzje użytkowników, by wybrać najlepszy model w zakładanym przez ciebie budżecie!