Ustrzyki Dolne
piątek, 10 lipca 2020

Chcieli przejść przez zieloną granicę

Chcieli przejść przez zieloną granicę<br/>fot. BiOSG
fot. BiOSG

Trzej obywatele Turcji przez zieloną granicę próbowali się dostać z Ukrainy do Polski. Zostali zatrzymani przez Straż Graniczną, która do ich odnalezienie użyła kamer termowizyjnych.

Do zatrzymania trzech obywateli Turcji doszło w nocy 8 lipca w Bukowcu w powiecie bieszczadzkim. - Patrol Straży Granicznej ze Stuposian, zauważył tam jedną osobę poruszającą się od granicy państwa w głąb terytorium Polski – informuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. - Był to mężczyzna narodowości tureckiej. Podczas legitymowania funkcjonariusze ustalili, że w pobliżu mogą znajdować się jeszcze dwie osoby.

Chwilę później, przy użyciu kamery termowizyjnej, pogranicznicy odnaleźli pozostałych dwóch mężczyzn. W trakcie czynności wyjaśniających ustalono, że zatrzymani to obywatele Turcji w wieku: 24, 26 i 43 lat. Mężczyźni legalnie przylecieli samolotem do Lwowa, a następnie udali się na tzw. zieloną granicę i pieszo przeszli do Polski. Celem ich podróży miały być Niemcy, gdzie mieli podjąć pracę zarobkową.

Po przeprowadzeniu czynności administracyjnych cała trójka migrantów zostanie przekazana ukraińskim służbom granicznym w ramach readmisji uproszczonej.

Od początku 2020 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali łącznie 78 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy i Słowacji w celach migracyjnych. Polskę traktowali jako kraj tranzytowy w drodze do krajów Europy Zachodniej.

 

 

autor: oprac. paba
źródło: BiOSG