Ponad 200 gramów narkotyków zabezpieczyli policjanci podczas przeszukań mieszkań na terenie dwóch powiatów. - Zarzuty usłyszał już 25-latek, który rozprowadzał substancje zabronione na terenie powiatu bieszczadzkiego – informuje podkom. Aleksandra Wołoszyn-Kociuba, rzecznik KPP w Ustrzykach Dolnych.
Policjanci wydziału kryminalnego od maja tego roku pracowali nad sprawą związaną z nielegalnym rozprowadzaniem narkotyków. - Funkcjonariusze na początku swoich działań namierzyli 25-latka, mieszkańca powiatu bieszczadzkiego, który handlował narkotykami. Kiedy policjanci przeszukali jego miejsce zamieszkania, znaleźli tam środki odurzające. Wstępne badania wykazały, że jest to marihuana – wyjaśnia rzeczniczka ustrzyckiej komendy.
W ubiegłym tygodniu, funkcjonariusze weszli do kilku mieszkań znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego. - Z informacji wynikało, że mogły być tam przechowywane środki odurzające – dodaje podkomisarz Wołoszyn-Kocuba.
W mieszkaniach należących do trzech mieszkańców powiatu bieszczadzkiego, w wieku 23, 29 i 42 lat, policjanci zabezpieczyli środki odurzające. Natomiast u 24-letniego mieszkańca powiatu sanockiego zabezpieczono większe ilości narkotyków.
Funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie ponad 200 gramów marihuany i amfetaminy. Zabezpieczony materiał przekazano do dalszych badań laboratoryjnych. 25-latek usłyszał już zarzuty z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Policjanci prowadzą dalsze czynności, a sprawa ma charakter rozwojowy.
Jak wyjaśnia mecenas Maksymilian Bergtraum "Art. 55 Ustawy penalizuje czyny polegające na przywozie, wywozie, wewnątrzwspólnotowym nabyciu lub wewnątrzwspólnotowej dostawie środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej. Z wewnątrzwspólnotowym nabyciem mamy do czynienia wtedy, gdy narkotyki są przemycane z terytorium jakiegokolwiek kraju UE na terytorium Polski. Wewnątrzwspólnotowa dostawa to sytuacja odwrotna – z terytorium Polski na teren jakiegokolwiek kraju UE. Przywóz i wywóz to z kolei sytuacja, gdy narkotyki są przywożone z terytorium kraju spoza UE na teren Polski lub wywożone z Polski do kraju spoza UE. Przestępstwo to potocznie nazywa się handlem narkotykami bądź też przemytem. Jest zagrożone karą grzywny oraz kary pozbawienia wolności do lat 5. Jeśli ilość przemycanych narkotyków jest znaczna albo czyn popełniony zostaje w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Maksymalnie sąd może wymierzyć wtedy karę aż 15 lat pozbawienia wolności! Duże znaczenie ma przy tym przestępstwie też to, że jeśli sąd zakwalifikuje przestępstwo z surowszego przepisu to jest to zbrodnia a nie występek, a zatem przy wymierzaniu kary sąd będzie w bardziej rygorystyczny sposób oceniał sprawcę".
Adwokat zwraca też uwagę na to, że przestępstwo handlu narkotykami ustawodawca uznał za tak poważne, że postanowił, iż karalne jest nawet przygotowanie do jego popełnienia, za co grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. - Gdy sprawca poczynił przygotowanie do handlu znaczną ilością narkotyków sąd będzie mu mógł wymierzyć karę do 3 lat pozbawienia wolności - dodaje prawnik.
Mecenas przypomina też, że - Zgodnie z Ustawą- karalne jest także wprowadzanie środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej do obrotu albo też samo uczestniczenie w obrocie. Czyn taki podlega karze grzywny oraz pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W wypadku mniejszej wagi grożąca kara to grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do roku. Jeśli z kolei przedmiotem czynu jest znaczna ilość wprowadzanych środków, substancji lub słomy makowej grożąca kara wynosi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Podobnie, jak w przypadku handlu narkotykami (przemytu) karalne jest także przygotowanie.