Ustrzyki Dolne
niedziela, 2 sierpnia 2020

Kilka godzin poszukiwali grzybiarza

Kilka godzin poszukiwali grzybiarza<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

Kilka godzin trwały poszukiwania 81-letniego grzybiarza, który stracił orientację w lesie. Starszego pana udało się odnaleźć dopiero ok. 1 w nocy, kilka kilometrów od miejsca gdzie zostawił samochód.

Policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego z Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych, poszukiwania starszego mężczyzny rozpoczęli w piątek ok. godz. 22. O tym, że starszy mężczyzna nie powrócił z lasu i nie wie, jak wrócić do domu, powiadomili policję jego synowie.

- Funkcjonariusze utrzymując stały kontakt telefoniczny z grzybiarzem, przez kilka godzin próbowali zlokalizować miejsce, w którym przebywał– informuje podkom. Aleksandra Wołoszyn-Kociuba, rzecznik KPP w Ustrzykach Dolnych. - Starszy człowiek nie wiedział, jak daleko znajduje się od miejsca, gdzie pozostawił samochód, nie potrafił także zlokalizować sygnałów dźwiękowych wysyłanych z radiowozu.

Mundurowi wraz z synami zaginionego mężczyzny, rozpoczęli poszukiwania w lesie w okolicy miejscowości Ustjanowa Dolna i Łobozew. Grzybiarza udało się odnaleźć w lesie w okolicy miejscowości Bóbrka, w powiecie leskim. To około 4 kilometrów od miejsca, gdzie mężczyzna wszedł do lasu. - Z uwagi na trudne warunki terenowe, ale też wiek i stan zdrowia mężczyzny, policjanci zwrócili się o pomoc do funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy pomogli bezpiecznie przetransportować seniora. Na szczęście mężczyźnie nic się nie stało i nie wymagał pomocy medycznej – dodaje rzeczniczka.

PAMIĘTAJCIE! Podczas zbierania grzybów łatwo stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto dobrze przygotować się do grzybobrania. Oto kilka wskazówek, które mogą nam w tym pomóc:

- przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać,

- warto określić kiedy zamierzamy wrócić,

- do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób,

- należy dodać do stroju elementy odblaskowe, w czasie zmiennej pogody lub zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni,

- trzeba za każdym razem informować bliskich o zmianach trasy oraz czasie powrotu,

- dobrze jest zabrać ze sobą do lasu naładowany telefon komórkowy, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych.

Uwaga! Jeśli w grzybobraniu biorą udział dzieci lub osoby starsze czy schorowane, nie należy tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się nieszczęściem.

 

autor: oprac. paba
źródło: KPP Ustrzyki Dolne