Ustrzyki Dolne
środa, 30 października 2019

Lesko. Kolejna próba oszustwa. Policja ostrzega!

Lesko. Kolejna próba oszustwa. Policja ostrzega!<br/>fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów

W poniedziałek na terenie Leska miała miejsce kolejna próba telefonicznego wyłudzenia sporej kwoty pieniędzy. Dzięki swojej czujności, 69-latka nie padła ofiarą oszustwa, a sprawę zgłosiła na Policję.

W poniedziałek około południa do 69-letniej mieszkanki Leska zadzwoniła kobieta, która płaczliwym głosem powiedziała „mamo, miałam wypadek”. Dzwoniąca oznajmiła, że spowodowała wypadek, w którym została ranna inna osoba. Oświadczyła też, że przebywa na Policji i żeby nie trafić do wiezienia, potrzebuje pieniędzy. Wypytywała też, kto oprócz starszej pani znajduje się w domu. Gdy 69-latka zaczęła zadawać pytania, dzwoniąca kobieta rozłączyła się. Kobieta, którą próbowano oszukać, poinformowała o sprawie męża oraz syna i wspólnie zgłosili próbę oszustwa na Policję.

Po raz kolejny ostrzegamy przed próbami oszustwa seniorów:

Jak działają oszuści?

  • Dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej;
  • Rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki;
  • Utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji
  • Kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.
  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu i poinformuj Policję.
  •  

 

Lesko. Kolejna próba oszustwa. Policja ostrzega!<br/>fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów
autor: oprac. paba
źródło: KPP Lesko