Ustrzyki Dolne
piątek, 20 grudnia 2019

Ogólnokrajowa akcja „Prędkość”

Ogólnokrajowa akcja „Prędkość”<br/>fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Dziś od samego rana funkcjonariusze policji prowadzą działania kontrolno – prewencyjne. Przestrzegajmy ograniczeń prędkości, one są głównym celem dzisiejszej akcji, jednakże na każde działanie niezgodne z prawem policja zwróci uwagę.

Wypadków samochodowych w Polsce jest coraz więcej, wiele z nich spowodowanych jest niedostosowaniem prędkości. Zbyt szybka prędkość samochodu skutkuje tym iż nawet najbezpieczniejszy samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerów, dodatkowo potrącenie pieszego przy większej niż dopuszczalna prędkość na danym terenie drastycznie zmniejsza jego szanse na przeżycie.

Od 2015 roku funkcjonuje w Polsce przepis skutkujący zatrzymaniem prawa jazdy kierującemu, który przekroczył prędkość powyżej 50 km/h na terenie zabudowanym. Niestety przepis ten przestał odnosić taką skuteczność jak na początku. W porównaniu do roku 2018 rok 2019 obfitował w kontrole drogowe spowodowane takim przekroczeniem prędkości. Kontroli tych było w 2019 roku aż 47 tysięcy co pokazuje wzrost o 70 proc. do roku poprzedniego. 

W dniu dzisiejszym do kontroli prędkości pojazdów zostaną wykorzystane wszystkie radiowozy oznakowane i nieoznakowane. Będzie można spotkać na drodze samochody wyposażone w wideorejestratory, a także policjantów korzystających z ręcznych mierników prędkości. 

Policja prosi o rozwagę na drogach i dostosowanie się do przepisów drogowych. One mają nam pomóc zapobiegać wypadkom i ratować życie.

autor: oprac.PK
źródło: KPP Lesko