Ustrzyki Dolne
czwartek, 19 września 2019

Osiem prób wyłudzeń "na wnuczka". Nikogo nie udało się oszukać.

Osiem prób wyłudzeń "na wnuczka". Nikogo nie udało się oszukać.<br/>fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów

Przez parę godzin kobieta i mężczyzna próbowali naciągnąć mieszkańców powiatu bieszczadzkiego poprzez metodę oszustwa „na wnuczka”. - Na szczęście nikogo nie udało im się oszukać, a wszyscy, do których dzwonili skontaktowali się ustrzycką policja – informuje rzeczniczka KPP w Ustrzykach Dolnych.

Telefony w powiecie bieszczadzkim rozdzwoniły się we wtorek po godzinie 12.
- Według znanego scenariusza, z książki telefonicznej wybierano tradycyjne imiona sugerujące straszy wiek abonentów. Na telefon stacjonarny dzwoniła roztrzęsiona osoba mówiąc, że wnuczka, wnuk osoby do której dzwonią, mieli poważny wypadek i że mogą uniknąć odpowiedzialności, jeśli uzyskają szybką pomoc finansową - informuje podkom. Aleksandra Wołoszyn-Kociuba, rzeczniczka KPP w Ustrzykach Dolnych. - W sumie do ustrzyckich policjantów zgłosiło się osiem osób, do których telefonowali oszuści. Na szczęście tym razem nie udało im się nikogo naciągnąć, ale niewykluczone, że te próby będą się powtarzać.

Metoda „na wnuczka”- główne cechy:

  •     Przestępcy posługują się różnymi „legendami” i metodami mającymi uwiarygodnić ich, jako członków rodziny osób pokrzywdzonych.
  •     Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu.
  •     W niektórych przypadkach sprawcy typując swoje potencjalne ofiary, ustawiają się bezpośrednio za ofiarą w kolejce w urzędach i udając interesantów wychwytują potrzebne im dane osobowe.
  •     Sprawcy wykorzystują wszelkiego rodzaju zabiegi socjotechniczne, które pomagają im zdobyć zaufanie swoich potencjalnych ofiar, aby następnie osiągnąć korzyści majątkowe. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

Przykłady „legend"

  • „na wypadek” – oszust informuje, że spowodował wypadek samochodowy i pilnie potrzebuje pieniędzy na zapłacenie pieniędzy ofierze wypadku, aby uniknąć wezwania policji i rozprawy sądowej.
  • „na zwrot długu znajomemu” – oszust informuje, że zaciągnął u znajomego pożyczkę i w związku z nieszczęśliwym zdarzeniem tamtej osoby musi szybko zwrócić dług. Następnie po odbiór pieniędzy od oszukiwanej osoby przychodzi rzekomy znajomy, który potwierdza swoją ciężką sytuację finansową.
  • „na zakup nieruchomości lub ruchomości” – oszust informuje, że jest w trakcie dokonywania bardzo korzystnej transakcji np. u notariusza i pilnie potrzebuje brakującej kwoty na jej sfinalizowanie.
  • „na maklera, inwestycje giełdowe” – oszust mówi, że znajduje się w biurze maklerskim i pilnie potrzebuje pieniędzy na inwestycję giełdową, bo inaczej straci dużą sumę pieniędzy. Po odbiór gotówki wysyła kogoś podającego się za „maklera giełdowego”.
  • „na porwanie” – rolę oszustki pełni kobieta podająca się za córkę lub wnuczkę informując, że została porwana i musi zapłacić okup.


Zdarza się, że oszust nie wskazuje żadnego celu, na który potrzebuje pieniędzy, lecz niemal zawsze prosi o dyskrecję wobec innych członków rodziny. Zapewnia także o bardzo szybkim i osobistym zwrocie gotówki.

Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem w sytuacjach wymagających natychmiastowego podjęcia decyzji finansowych należy zastanowić się przez chwilę, czy to na pewno ktoś z rodziny potrzebuje pomocy? Jeden telefon do prawdziwego krewnego rozwieje wszelkie wątpliwości i pozwoli nam uniknąć bardzo poważnej straty. Pamiętajmy również, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić policję. Rozmawiajmy także ze starszymi członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach.

 

autor: oprac. paba
źródło: KPP Ustrzyki Dolne