Ustrzyki Dolne
czwartek, 29 października 2020

Owczarek niemiecki wytropił nielegalnego imigranta

Owczarek niemiecki wytropił nielegalnego imigranta<br/>fot. BiOSG
fot. BiOSG

Owczarek niemiecki służący w placówce Straży Granicznej w Krościenku wytropił nielegalnego imigranta z Turcji. Mężczyzna przez Bieszczady przedzierał się trzy dni, korzystając z nawigacji w telefonie.

Cudzoziemca zatrzymano w niedzielę 25 października, w okolicy Bandrowa Narodowego w gminie Ustrzyki Dolne. Zatrzymali go Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Krościenku, którzy patrolowali granicę wraz z psem służbowym Jane. Zauważyli ślady mogące świadczyć o nielegalnym przekroczeniu, a 8-letni owczarek niemiecki podjął trop i po kilku minutach odnalazł ukrywającego się w lesie mężczyznę.

Okazało się, że w lesie ukrywał się 20-letni obywatel Turcji. - Miał przy sobie paszport wydany przez władze tego kraju – informuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. - Przyznał się do nielegalnego przekroczenia granicy. Na Ukrainę dostał się drogą lotniczą, a dalszą trasę zaplanował korzystać z nawigacji na telefonie. Przez ukraińskie i polskie Bieszczady przedzierał się 3 dni. Polskę traktował jako kraj tranzytowy w drodze do Berlina, gdzie mieszka jego ciotka.

Za popełnione wykroczenie obywatel Turcji został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Decyzją Sądu Rejonowego w Lesku został umieszczony na 3 miesiące w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.

Od początku 2020 roku bieszczadzcy strażnicy graniczni zatrzymali 112 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy i Słowacji w celach migracyjnych. Większość z nich to obywatele Afganistanu oraz Turcji, którzy Polskę traktowali jako kraj tranzytowy w drodze do Europy Zachodniej.

autor: oprac. paba
źródło: BiOSG